Erzurum Kongresinin Açılışı ve Mustafa Kemal Paşanın Kongre Başkanlığına Seçilmesi

Erzurum Kongresinin Açılışı ve Mustafa Kemal Paşanın Kongre Başkanlığına Seçilmesi ile ilgili özet yazı. 23 Temmuz - 7 Ağustos 1919 tarihleri arasında düzenlenen Erzurum Kongresi, Türk tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Türk Kurtuluş Savaşı’nın ilk temelleri Erzurum Kongresi’nde atılmış, alınan tarihî kararlar Millî Mücadele’nin temel kurallarını oluşturmuştur.

Erzurum Kongresi’nin Açılışı ve Mustafa Kemal Paşa’nın Kongre Başkanlığına Seçilmesi

Erzurum Kongresi, 23 Temmuz 1919’da tek katlı bir ilkokul salonunda 62 delegenin iştirakiyle toplandı. Kongreyi geçici başkan olarak Erzurum delegelerinden Hoca Raif Efendi açmış, delegelerin isim okunarak yoklamalarının yapılmasının ardından başkanlık seçimine geçildi. Yapılan oylama sonucunda Mustafa Kemal Paşa oy çokluğu ile başkan seçildi. 7 Ağustos 1919 tarihine kadar (14 gün) devam eden kongrenin sonunda bir beyanname yayınlı.

Erzurum Kongresi’nin toplanışı ve çalışmalarına başlaması İstanbul Hükûmeti’ni oldukça rahatsız etti. Ajanslarla Erzurum Kongresi’nin kanunsuz toplandığı, Mustafa Kemal’in devlete baş kaldıran bir âsi olduğu ilân edildi. Bununla yetinilmeyip Mustafa Kemal’in tutuklanması için her türlü tedbire başvuruldu.

İstanbul Hükûmeti, Erzurum Kongresi’nin dağılmasını kongreye katılanların yakalanarak İstanbul Divan-ı Harbine sevklerini emretti ise de millet fertlerini saran o zaman ki millî hava içinde hiçbir makam bu emri yerine getirmeye teşebbüs edemedi. (Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I1, Türk İnkılâbı’nın Hazırlık Dönemi ve Türk İstiklâl Savaşı, ANKARA-1997, s.66)

Etiketler: erzurum kongresinin açılışı, Mustafa Kemalin kongre başkanlığına seçilmesi,
Eklenme: 04.03.2014
Okunma: 1132

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası