Mustafa Kemal Paşa’nın Sine-i Millete Dönme Kararı

Mustafa Kemal Paşa’nın Sine-i Millete Dönme Kararı ve Erzurum Kongresi’ne katılması ile ilgili özet yazı.

Mustafa Kemal Paşa, Erzurum’a gelişinden 5 gün sonra, 8 / 9 Temmuz 1919’da “Sine-i millette bir ferd-i mücahit olarak çalışmak üzere” çok sevdiği askerlik mesleğinden ve görevinden istifa etti. Artık bir millet ferdi olarak, milletten kuvvet ve ilham alarak tarihi vazifesine devam edecektir.

Erzurum Kongresi’nin hazırlıklarının yapıldığı bu dönemde 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa’nın, Mustafa Kemal’in askerlik mesleğinden istifa etmesine rağmen, Mustafa Kemal’e olan bağlılığını bildiren sözleri büyük önder için büyük bir moral olmuştur.

Mustafa Kemal Paşa, askerlikten istifasını takiben umumî arzu üzerine Vilâyet-ı Şarkiye Müdafaa-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti Erzurum şubesinin Heyet-i Faale başkanlığına getirilir. Cemiyet, o günlerde daha evvelce alınan bir karar gereğince doğu illerini kapsayan bir kongrenin hazırlıkları içindedir. Mustafa Kemal’in Heyet-i Faale reisi olarak bu kongreye iştiraki mümkündür. (Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I1, Türk İnkılâbı’nın Hazırlık Dönemi ve Türk İstiklâl Savaşı, ANKARA-1997, s.66)

Fakat o, özellikle Erzurum’dan üye olarak kongreye katılmak arzusundadır. Ancak Erzurum üyeleri daha evvelce seçilmiş bulunmaktadır. Bu sorun, Erzurum üyeleri Kâzım Yurdalan ve Cevat Dursunoğlu’nun Erzurum üyeliğinden istifa etmeleri ve yerlerini Mustafa Kemal ve Rauf Bey’e bırakmaları ile aşılır. Böylece, Mustafa Kemal’in Erzurum Kongresi’ne girişi meşruluk kazanmış olur.

Etiketler: mustafa kemal paşanın sine-i millete dönme kararı hakkında kısa yazı,
Eklenme: 10.03.2014
Okunma: 1615

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası