Mehmet Akif Ersoy’un Eserleri Hakkında Kısa Bilgi

Mehmet Akif Ersoy’un Eserleri Hakkında Kısa Bilgi

Mehmet Akif Ersoy’un eserleri nelerdir? Vatan şairi ve İstiklal Marşının yazarı Mehmet Akif Ersoyun yazmış olduğu şiirler ve düz yazılar ile ilgili özet bilgiler.

Mehmet Akif Ersoy’un Eserleri

A – ŞİİRLERİ

I. SAFAHAT: Mehmet Akif Ersoy, bütün şiirlerini Safahat adlı şiir kitabında toplamıştır. Safahat, 7 ayrı kitaptan oluşmaktadır.

1. Kitap: Safahat adını taşımaktadır. Bu kitap, Hasta, Küfe, Bayram, Seyfi Baba, Kocakarı ile Ömer, Mahalle Kahvesi, Köse İmam gibi şiirlerin bulunduğu 44 farklı şiirden oluşmaktadır.

2. Kitap: Süleymaniye Kürsüsünde. Süleymaniye Camii’nde verilmiş manzum vaazdır. 1002 mısradır.

3. Kitap: Hakk’ın Sesleri. 8 ayet ve 1 hadis-i şerifin açıklaması ile “Pek Hazin Bir Mevlid Gecesi” adlı şiirden oluşmaktadır. Toplam 482 mısradır.

4. Kitap: Fatih Kürsüsünde. Fatih Camii’nde verilmiş manzum vaazdır. 1692 mısradır.

5. Kitap: Hatıralar. 4 ayet, 2 hadis-i şerifin açıklaması, Uyan, El-Uksur’da, Berlin Hatıraları, Necid Çöllerinden Medine’ye adlı manzumelerden oluşmaktadır. 1314 mısradır.

6. Kitap: Âsım. Hocazâde (Merhum Hoca Tahir Efendi’nin oğlu, Akif’in kendisi), Köse İmam (Merhum Hoca Tahir Efendi’nin talebelerinden), Âsım (Köse İmam’ın oğlu) ve Emin’in (Hocazade’nin oğlu) arasında geçen konuşmalardan oluşan 2292 mısralık tek şiirdir. “Çanakkale Şehitleri” şiiri de bu şiirin içindedir.

7. Kitap: Gölgeler. İçinde 41 şiirin yer aldığı, yaklaşık 1500 mısradan oluşan şiir kitabıdır.

II. SAFAHAT DIŞINDA KALMIŞ ŞİİRLER: Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Marşı’nı Türk milletine hediye ettiği için, “o artık benim değil, milletimindir” diyerek Safahat’ına almamıştır. Ayrıca Safahat’a almadığı birçok şiirinin varlığı bilinmektedir. Bunların bir kısmı çeşitli yerlerde yayımlanmıştır.

B – NESİRLERİ (DÜZ YAZILAR)

I. Tefsirler

1- Kur’an’dan Ayetler ve Nesirler

II. Vaazlar

1- Kastamonu Vaazları (Mustafa Eski, Millî Mücadele’de Mehmet Akif Kastamonu’da adlı eserinde bu vaazları yayımlamıştır.)

2- Mehmet Akif’in Kur’an’ı Kerim Tefsiri-Mevıza ve Hutbeleri (Abdulkerim Abdulkadiroğlu ve Nuran Abdulkadiroğlu tarafından hazırlanmıştır.)

III. Makaleler

IV. Tercümeler

1- Müslüman Kadını (Ferit Vecdi’den çevirmiştir.)

2- İslâm’ı Müdafaa (Muhammed Abduh’tan çevirmiştir.)

3- İçkinin İnsan Hayatında Açtığı Yaralar (Abdülaziz Câviş’ten çevirmiştir.)

4- Anglikan Kilisesine Cevap (Abdülaziz Câviş’ten çevirmiştir.)

5- İslamlaşmak (Sait Halim Paşa’dan çevirmiştir.)

V. Mektuplar

Kaynak: İstiklâl Marşımız ve Mehmet Akif Ersoy,İbrahim Akyol, Çankırı–2011, s.22-23

Etiketler: mehmet akif ersoyun eserleri,
Eklenme: 13.03.2014
Okunma: 2634

Yorumlar

kevser - 13 Mart 2014, Perşembe 21:22
mehmet akif ersoyun eserlerinin özet ve kapsamlı bir şekilde yazılması çok güzel. sayenizde bütün şiirleri öğrenmiş olduk.
Kayhan - 13 Mart 2014, Perşembe 10:01
Maddeler halinde Mehmet Akif Ersoy şiirleri ve yazıları hakkında bilgiler verilmiş olmasına hepimiz çok sevindik.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası