Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımın hayatının özeti

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımın hayatının özeti.

Zübeyde Hanımın hayatı ile ilgili kısa bilgi. Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımın doğum ve ölüm tarihi. Büyük Önder Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımın yaşamı hakkında özet yazı. Kısaca Zübeyde Hanımın hayatı. Kurtuluş Savaşının büyük kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ve yaşamı konulu yazı.

Zübeyde Hanım (1857-1923)

1857 yılında Selanik’te dünyaya gelen Zübeyde Hanım, Hacı Sofu adlı bir aileden Feyzullah Ağa’nın kızıdır. Selanik’te evkaf kâtibi ve gümrük memuru olarak çalışan Ali Rıza Bey’le evlendi. Bu evlilikten 1881’de Mustafa (Mustafa Kemal) ve Makbule adlı iki çocuğu oldu. Erken yaşta kocasını kaybedince iki çocuğuyla birlikte, Selanik dışındaki bir çiftlikte kahyalık yapan kardeşi Hüseyin Ağa’nın yanına yerleşti. Burada öğrenimi aksayan Mustafa’yı okuması için Selanik’e gönderdi. Mustafa’nın 1893’te gizlice Selanik Askeri Rüştiyesi’ne girmesine önce karşı çıktıysa da sonra kabul etti. 1919’da oğlu Mustafa Kemal ve kızı Makbule ile birlikte, İstanbul’un Şişli semtinde bugün Atatürk Müzesi olan eve yerleşti. Kurtuluş Savaşı sırasında, 14 Haziran 1922’de Adapazarı’nda Mustafa Kemal’le buluşarak Ankara’ya gitti; daha sonra İzmir’e yerleşti. 14 Ocak 1923’te İzmir’de öldü ve burada toprağa verildi.

Etiketler: zübeyde hanımın hayatı, zübeyde hanım hayatı özet, atatürkün annesi zübeyde hanım,
Eklenme: 22.04.2014
Okunma: 3293

Yorumlar

Hakan Koray - 16 Ocak 2016, Cumartesi 22:11
Zübeyde hanımın hayatı özet yazılar içinde çok başarılı bir yazı olmuş. Atatürkün annesinin hayatı kısaca olmasına karşın net bilgiler içeriyor.
selime - 30 Nisan 2014, Çarşamba 00:21
Mustafa Kemal Atatürkün annesi Zübeyde Hanımın hayatı konusunu özet bir yazıyla da olsa güzel hazırlamışsınız.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası