Yozgat Ayaklanması Özet

Yozgat Ayaklanması Özet

Yozgat Ayaklanması. Kurtuluş Savaşı yılları sırasında çıkan Ayaklanmalardan Yozgat Ayaklanması ile ilgili özet yazı. Kısaca Yozgat Ayaklanması. 1920 de meydana gelen Yozgat Ayaklanması hakkında kısa bilgi.

Yozgat Ayaklanması

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne karşı Yozgat yöresinde iki önemli ayaklanma çıktı. Bunlardan, Birinci Yozgat Ayaklanması olarak da bilinen Çapanoğlu Ayaklanması Çerkez Ethem tarafından bastırıldı. Ancak Eylül 1920’de yeni bir ayaklanma patlak verdi… Postacı Nâzım, Deli Hacı, Küçük Ağa gibi önderlerin yönlendirmesiyle harekete geçen ayaklanmacılar, yöredeki bazı yerleri işgal ettiler ve bir Kuvayı Seyyare müfrezesini pusuya düşürdüler. Bu olayın ardından Kuvayı Seyyare ve Kuvayı Milliye, ayaklanmacıları birkaç kez yenilgiye uğrattı ve aralarında Deli Hacı’nın da bulunduğu bir çok kişi öldürüldü. İkinci Yozgat Ayaklanması olarak bilinen ayaklanma da böylece bastırılmış oldu. (Aralık 1920).

Etiketler: yozgat ayaklanması, 1920 yozgat ayaklanması özet,
Eklenme: 22.04.2014
Okunma: 1110

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası