Yörük Ali Efe’nin hayatı

Yörük Ali Efe’nin hayatı, kısaca Yörük Ali Efe hakkında bilgi, Yörük Ali Efe ile ilgili özet yazı. Kurtuluş savaşı kahramanlarından Yörük Ali Efe kimdir?

Yörük Ali Efe, 1893’te Aydın’a bağlı Yenipazar’da doğdu. Yunanlıların 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal etmesinden sonra, Çine’de bulunan 57. Tümen’in direnişi örgütleme çalışmalarına katıldı. Yunan birliklerine karşı yapılan ilk baskınlarda yer aldı. 16 Haziran 1919’da, Sultanhisar’da Malgaç Köprüsü’ nü basarak bir Yunan müfrezesini imha etti. Yöredeki birçok efenin Milli Mücadele’ye katılmasında iyi bir örnek oluşturdu. Nazilli ve Aydın’ın geçici olarak geri alınmasında önemli rol oynadı. Aydın yöresinde 26 Ağustos 1919’da, Hacı Şükrü Bey ile birlikte Yunan birliklerine karşı ilk toplu saldırı olan “Üç yol Savaşı”nı yönetti. Daha sonra Batı Cephesi kurulurken düzenli orduya katılarak “milis albayı” rütbesi aldı. Eylül 1922’de Aydın’ın kurtuluşundan sonra köyüne çekildi ve 1934’te Yörük soyadını aldı. 1953’te Nazilli’de öldü.

Etiketler: yörük ali efenin hayatı, yörük ali efe ile ilgili kısa bilgi,
Eklenme: 24.04.2014
Okunma: 1405

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası