Mehmet Rıfat Efendi (Börekçi) kimdir?

Mehmet Rıfat Efendi (Börekçi) kimdir? Mehmet Rıfat Börekçinin hayatı, Rıfat Börekçi ile ilgili kısa bilgi, Milli Mücadele yıllarının önemli isimlerinden Rıfat Efendi (Börekçi) ile ilgili özet yazı.

Din adamı Rıfat Efendi (Börekçi), 1861 yılında Ankara’da doğdu. Müderrislik, müftülük gibi görevlerde bulundu. Mustafa Kemal’in başlattığı Kurtuluş Savaşı’na destek verdi. Milli Mücadele’nin ilk günlerinde Ankara’da Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurdu ve bu cemiyetin başkanı oldu.

Şeyhülislam Dürrizade Abdullah Beyefendi’nin fetvasına karşı çıkarak, Anadolu’daki mücadelenin meşru olduğu ve vatanın ancak bu yolla kurtulabileceği yolunda bir fetva verdi. Dindar kesimin Kurtuluş Savaşı’na katılmasında önemli rol oynadı. Bu arada İstanbul Hükümeti tarafından âsi kabul edilip, Ankara Müftülüğünden azledilerek (1920) gıyabında ölüm cezasına çarptırıldı. Ancak Ankara Hükümeti Rıfat Efendi’yi derhal müftülük görevine iade etti.

23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Menteşe (Muğla) milletvekili olarak girdi. Ancak kısa bir süre sonra milletvekilliğinden ayrılarak tekrar müftüsü görevine döndü. 4 Nisan 1924’ten ölümüne kadar (5 Mart 1941) Diyanet İşleri Başkanı olarak görevde kaldı.

Etiketler: Mehmet Rıfat Efendi, Mehmet Rıfat Börekçinin milli mücadeleye olan desteği, Rıfat Börekçi, Milli Mücadelede Rıfat Börekçi,
Eklenme: 28.04.2014
Okunma: 1293

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası