Ceride-i Resmiye gazetesi hakkında kısa bilgi

Ceride-i Resmiye (Resmi Gazete) Ceride-i Resmiye ile ilgili özet yazı. Ceride-i Resmiyenin ilk yayım tarihi ve gazetenin gelişim süreci hakkında kısa bilgi. Ceride-i Resmiye ne demektir? Ceride-i Resmiye gazetesinin yayım hayatı.

Ceride-i Resmiye (Resmi Gazete)

Anadolu’da Kurtuluş Savaşı başladıktan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi açılarak yeni bir Türk Devleti kurulduktan sonra, devletin yaptığı işleri göstermek için Resmi bir gazeteye ihtiyaç duyulmuştur. 7 Ekim 1336 (1920) da Ceride-i Resmiye adıyla bir gazetenin çıkarılması kararlaştırılmış ve 7 Şubat 1337 (1921) de ilk sayı yayımlanmıştır.

TBMM Hükümeti’nin Resmi gazetesi olarak haftada bir kez çıkarılan bu yayın organı, TBMM Hükümeti’nin yapmış olduğu atamaları, yasaları ve genelgeleri yayınlıyordu. Matbuat ve İstihbarat Müdüriyeti Umumiyesi’ne bağlı olan Ceride-i Resmiye, 18. sayısından itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan tartışmaların özetlerini de vermeye başlamıştır.

Takvim-i Vekayi’nin devamı olarak kabul edilen Gazete, 10 Eylül 1923’te “Resmi Ceride” adını almış, dış basında yeni Türkiye’nin oluşumu ile ilgili çıkan bilgileri içeren ekler yayımlamıştır. Gazetenin adı, 17 Aralık 1927 tarihli 763’üncü sayısından itibaren “Resmi Gazete” olarak değiştirilmiştir.

Kaynak: Türk basını ile ilgili yapılmış olan araştırma ve inceleme yazılarından derlenmiştir.

Etiketler: ceride i resmiye gazetesi, ceridei resmiye, resmi gazetenin önceki adı nedir, Ceride-i Resmiye gazetesi hakkında bilgi,
Eklenme: 09.05.2014
Okunma: 1915

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası