19 Mayıs 1919 tarihinde ne oldu

Kısaca 19 Mayıs 1919 tarihinde ne oldu? 19 Mayıs 1919 neyi ifade etmektedir? Kurtuluş Savaşının başlangıç tarihi nedir? Özet olarak 19 Mayıs 1919 ile ilgili kısa yazı.

19 Mayıs 1919 tarihinde ne oldu?

Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti yenik sayıldı. Bunun üzerine savaşın galibi olan devletler ile Osmanlı Devleti arasında Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma ile Osmanlı Devleti yok edilmek ve Türkler Anadolu’dan tamamen çıkarılmak isteniyordu. Bu amaçla İngiltere ve Fransa’nın başı çektiği işgal kuvvetleri, İstanbul ve Anadolu’da birçok yeri işgal etmeye başladılar. Bu durum Türk halkı tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Ancak tek bir vücut halinde hareket edilemediği için yeterli bir direniş sergilenemiyordu.

Türklerin gösterdiği direniş hareketlerini ortadan kaldırmak isteyen ve bu durum için tedbir alınmasını isteyen İşgalci devletler, İstanbul Hükümeti’ne baskı kurmaya başladılar. Anadolu’da baş gösteren direniş hareketlerini bastırmak için Mustafa Kemal Paşa, Padişah tarafından özel olarak görevlendirildi. Bu durumu fırsat bilen Mustafa Kemal, güvendiği arkadaşları ile birlikte Anadolu’ya geçmek için 16 Mayıs’ta Bandırma Vapuru ile çıkmış olduğu yolculuğun sonunda 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geldi. İstanbul Hükümeti’nin vermiş olduğu görevin aksine, halkı Milli Mücadele için örgütlemeye başladı. Tüm kolordu komutanlarıyla temasını artırdı. Amacı askeri örgütlemeyi sağlamaktı. 28 Mayıs’ta komutan, valilikler ve ulusal kuruluşlara gönderdiği yazıda (Havza Genelgesi) ülkenin içinde bulunduğu durumu anlattıktan sonra, yurdun dört bir yanında işgalin protesto edilmesini istedi.

Bu durumdan büyük rahatsızlık duyan işgalci devletler, Mustafa Kemal’in derhal geri çağrılmasını istediler. İstanbul Hükümeti de 8 Haziran 1919’da onu görevinden geri çağırdı. Ancak Mustafa Kemal bu çağrıya uymayıp, vatanın ve milletinin kurtuluşu adına var gücüyle çalışmaya devam etti.

19 Mayıs 1919 günü başladığı kabul edilen Kurtuluş Savaşı, Atatürk’ün öncülüğünde Türk milletinin zaferiyle sonuçlandı.

Etiketler: 19 mayıs 1919 tarihinde neler oldu, 19 mayıs 1919 tarihi,
Eklenme: 12.05.2014
Okunma: 2613

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası