Mudanya Mütarekesine Katılan Devletler

Mudanya Mütarekesine Katılan Devletler Hangileridir? Mudanya Ateşkes Antlaşması hangi devletler arasında imzalanmıştır? Mudanya Mütarekesi nerede ve ne zaman yapılmıştır? Bu mütarekede ülkemizi kim temsil etmiştir?

TBMM ordularının elde ettiği başarı üzerine, Çanakkale Boğazı’nın Anadolu kıyısında bulunan Fransız askerleri Trakya kıyısına taşındı. Burada İngiliz askeri gücü tek başına bırakıldı. Türk ordusu İngiliz askerlerinin yakınına kadar gelince o sırada İngiliz Hükümetinin Başkanı olan Lloyd George bu harekâtın yeni bir savaşa yol açacağı düşüncesiyle Fransa, İtalya ve Romanya’dan askeri yardım istedi. Ancak ne İtalya ne de Fransa Türklerle yeni bir savaşa girmek istemedikleri için bu talebe olumlu yaklaşmıyorlardı. Çünkü bu devletlerin kamuoyu artık savaş istemiyordu. Kendi halkından da istediği desteği göremeyen İngilizler, Türklerle başbaşa bırakılmış oldu.

Bu arada, İstanbul’daki Fransız Fevkalade Komiseri General Pele, Mustafa Kemal ile görüşmek üzere İzmir’e geldi ve İtilaf Devletleri’nin kendi başlarına belirlemiş oldukları tarafsız bir bölgeye Türk ordusunun girmesinin uygun olmayacağını belirtti. Fakat Mustafa Kemal Paşa, böyle bir bölgeyi tanımadığını söyleyerek, Doğu Trakya’yı kurtarmadıkça askeri harekâtı durdurmak niyetinde olmadığını ifade etti. Bu gelişmenin ardından Türk birlikleri İngilizlerin tel örgülerle çevrelediği bölgeye kadar ilerledi.

Büyük bir asker olan Mustafa Kemal Paşa, İngiltere’yle savaşmak yanlısı değildi. Çünkü Çanakkale’de başlayacak savaş, bin bir güçlüklerle kazanılan yurt topraklarını yeniden tehlikeye atabilirdi. Bu sırada Fransa Başbakanı Pioncare’nin ısrarı, İtalya Başbakanı Sforza’nın da katılması üzerine İngiltere Dışişleri Bakanı Curzon, Doğu Trakya’nın Türkiye’ye verilmesini kabul etmek zorunda kaldı.

İtilaf Devletleri Dışişleri Bakanları hazırladıkları ortak bir notayı Mustafa Kemal Paşa’ya iletilir (23 Eylül 1922). Bu notada askeri harekâtın durdurulması isteniyor; Venedik ya da başka bir kentte İngiltere, Fransa, İtalya Japonya, Romanya, Sırp-Hırvat-Sloven devletleri ve Yunanistan’ın çağrılacağı bir konferansa Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti’nin katılıp katılamayacağı soruluyordu. Boğazlardaki tarafsız bölgeye asker gönderilmemesi koşuluyla Edirne dahil Meriç’e kadar Doğu Trakya’nın Türklere verileceği bildiriliyordu. Bu konferanstan önce Mudanya’da ya da İzmit’te bir toplantı öneriliyordu. Bu istek üzerine Mustafa Kemal Paşa 28 Eylül’de askeri harekâtı durdurmuş, 29 Eylül’de de Mudanya’da konferansın yapılmasını, Meriç nehrine kadar Trakya’nın derhal Türklere verilmesi koşuluyla kabul ettiğini bildirmiştir. Bunun üzerine İtilaf Devletleri’nin İstanbul’daki işgal kuvvetleri komutanları - İngiltere adına General Harrington, İtalya Hükümeti adına General Monbelli, Fransa Hükümeti adına General Charpy ve yardımcıları – TBMM Hükümeti adına ise İsmet Paşa başkanlığında bir heyetin katıldığı bir konferans düzenlenmiştir. Yunanistan Hükümeti de Mudanya’ya temsilci göndermiş, ancak bu temsilci görüşmelere katılmamış, düşüncelerini zaman zaman yazılı olarak sunmuştur.

Mudanya’da eski bir konsolosluk binasında 3 Ekim 1922 günü başlayan toplantı, 11 Ekim 1922’de antlaşmanın imzalanmasıyla sona ermiştir.

Mudanya Ateşkes Antlaşması: 11 Ekim 1922

Etiketler: mudanya mütarekesine katılan devletler, mudanya mütarekesini kimler imzalamıştır,
Eklenme: 17.05.2014
Okunma: 1416

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası