Ankara’da Ziya Gökalp Başkanlığında Kurulan Ekonomi Heyeti

Yeni Türk Devleti’nin ekonomi politikasını tespit çalışmalarından Ankara’da Ziya Gökalp başkanlığında kurulan “ekonomi heyeti” ile ilgili kısa bilgi. Kısaca, Atatürk’ün öncülüğünde kurulan ve Ziya Gökalp’in başkanlığını yaptığı EKONOMİ HEYETİ hakkında özet yazı.

Ankara’da Ziya Gökalp Başkanlığında Kurulan Ekonomi Heyeti

Atatürk, Kurtuluş Savaşı devam ederken bağımsız yeni Türk Devleti’nin ekonomi politikasının tespit edilebilmesi için Ziya Gökalp başkanlığında bir heyeti görevlendirmiştir. Atatürk, zaman zaman bu çalışmalara katılmış, heyete başkanlıkta yapmıştır.

Türklerin üstün askeri başarılarının ardından iktisadi (ekonomik) açıdan da büyük başarılar elde edeceğine inanan başkan Ziya Gökalp, heyet içerisinde ortaya çıkan zıt eğilimleri uzlaştırarak karma ekonomi olarak nitelendirilen, iktisadi hayatta devlet öncülüğünü savunmuştur. Ziya Gökalp’e göre, milli sanayinin kurulabilmesi için her şeyden önce devletin “iktisadi bir devlet” olması gerekmekte idi.

Heyet çalışmalarının sonucunda ortaya çıkan eklektik model Atatürk tarafından da benimsenmiştir.*

* Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I/1, Türk İnkılabının Hazırlık Dönemi ve Türk İstiklal Savaşı, V. Baskı, Ankara 1997, s.164

Eklektik: Seçici

Etiketler: Ziya Gökalp Başkanlığında Kurulan Ekonomi Heyeti,
Eklenme: 18.05.2014
Okunma: 1006

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası