Büyük Taarruz Planı

Büyük Taarruz Planı ile ilgili kısa bilgi. Büyük Taarruz’un planı hakkında özet yazı. Kısaca Büyük Taarruzun planı.

Başkomutan Mustafa Kemal tarafından en ince ayrıntısına kadar hazırlanan Büyük Taarruz, ve onu izleyecek Meydan Muharebesi planı, 27/28 Temmuz 1922 gecesi, Akşehir’e çağrılan ordu komutanlarına açıklandı. Ordu komutanlarının da görüşleri alındıktan sonra Batı Cephesi ordularına 6 Ağustos 1922’de gizli olarak “Taarruza hazırlık” emri verildi.

Büyük taarruz planı dâhiyane, dâhiyane olduğu kadar da tehlikeliydi. Zira, Türk kuvvetlerinin tamamı Afyon – Konya demiryolunun güneyine kaydırılmış, diğer cephelere kuvvet ayırma hususu ister istemez ikinci planda düşünülmüştü. Bunun sonucu olarak Eskişehir – Ankara istikameti açık denecek bir durumda bırakılmıştı. Yani, olası bir başarısızlık I. Ordu’nun akıbetini kritikleştirebilirdi.

Bu plan, büyük komutanların sevk ve idaresinde başarıya ulaşabilirdi ve ne pahasına olursa olsun mağlup olmamak gerekiyordu. Gerçektende öyle oldu.

Etiketler: büyük taarruz planı, kısaca büyük taarruzun planı,
Eklenme: 19.05.2014
Okunma: 1121

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası