Mali Bağımsızlık ne demektir?

Mustafa Kemal Atatürk’e Göre Mali Bağımsızlık nedir? Atatürk’e göre mali bağımsızlık ne demektir? Kısaca “Mali Bağımsızlık” deyince ne anlıyoruz? Mali bağımsızlık ile ilgili özet bilgi. Milli Mücadelenin Ekonomi Politikasının Esaslarından olan Malî Bağımsızlık hakkında kısa yazı.

Malî Bağımsızlık

Mustafa Kemal, yapmış olduğu konuşmalarda milli tam bağımsızlığın sağlanabilmesi için ön şart olarak malî bağımsızlığın kazanılması gerektiğini bir çok kereler dile getirmiştir. Kurtuluş Savaşı için yapılan harcamaların finansmanında çok ihtiyaç duyulmasına rağmen, dış borçlanmadan bu nedenle özenle sakınılmıştır. Ankara Hükümeti, yine bağımsızlık hedefinin gereği olarak Düyunu Umumiye İdaresi ve Reji İdaresi ile yapmış olduğu anlaşmalarla, bu idarelerin topladıkları gelirlerin Maliye’ye yatırılmasını sağlamıştır.

Mustafa Kemal, 1922’de Büyük Millet Meclisi’nin açılış konuşmasında mali bağımsızlığın korunması için devlet bütçesinin ekonomik yapıya uygun ve denk olması gerektiğini belirtmiş, milli tasarrufun önemine işaret etmiştir.

Etiketler: mali bağımsızlık, mustafa kemale göre mali bağımsızlık nedir, kısıca mali bağımsızlık,
Eklenme: 2014-05-28 20:35:12
Okunma: 1308

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası