Milli Mücadelede Denk Bütçe

Milli Mücadelenin ekonomi politikasının esaslarından “Denk Bütçe” ile ilgili kısa bilgi. Kurtuluş Savaşı yıllarında uygulanan denk bütçe politikası hakkında kısa yazı. Özet olarak Denk Bütçe nedir? Kısaca denk bütçe ne demektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün uygulamaya çalıştığı Denk Bütçe politikası.

Denk Bütçe

Mustafa Kemal, Milli Mücadele sırasında, bir yandan dış borçlanmaya set çekerek dışa bağımlılığı önlemek, diğer yandan da dönemin klasik kamu maliyesi anlayışına uygun olarak denk bütçe politikası uygulamaya çalışmıştır.

Denk bütçe politikasından anlaşılması gereken, devletin normal gelirleri ile normal harcamalarını karşılamasıdır. İçinde bulunulan dönemde henüz bütçenin ekonomik ve sosyal politika amaçları ile kullanılması düşünülmüyordu.

Gerçi, Kurtuluş Savaşı dolayısıyla Milli Mücadele yıllarında gerçek ve teknik anlamda devlet bütçeleri yapılamamıştır. Buna karşın devletin kıt gelir kaynakları toplanarak avans kanunları ile geçici bütçe uygulamalarına benzer bir şekilde ihtiyaçlara günü gününe harcanmıştır. Bu gelir-harcama mekanizmasında dış borçlanmaya yer verilmemiştir.

Etiketler: milli mücadelede denk bütçe politikası, mustafa kemalin denk bütçe uygulaması, denk bütçe nedir,
Eklenme: 29.05.2014
Okunma: 953

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası