Milli Mücadelede Tasarruf

Milli Mücadelede tasarruf. Milli Mücadelenin ekonomi politikasının esaslarından biri olan “Tasarruf” ile ilgili kısa bilgi. Milli Mücadele yıllarında tasarrufa veriler önem hakkında özet yazı.

Kısaca Milli Mücadelede Tasarruf

Milli Mücadelede ilke olarak, dış kaynaklarla açık finansmana başvurulmaması benimsendiğinden kaynak ihtiyacını karşılamak için milli tasarrufa büyük önem verilmiştir. Bir yandan devlet harcamalarında, diğer yandan da özel harcamalarda savurganlık yapılmaması için çeşitli tedbirlere başvurulmuştur. Bu amaçla, 1920 yılında “Men-i Müskirat Kanunu” ve “Düğünlerde Men-i İsrafat Kanunu” çıkarılmıştır. Öte yandan, yatırımları besleyecek milli tasarrufun oluşumunda devletin aktif bir rol oynaması, tasarrufların hem özel sektör aracılığıyla, hem de devlet aracılığıyla ekonomiye kazandırılması düşüncesi benimsenmiştir.

Etiketler: milli mücadelede tasarruf, özet olarak milli mücadelede tasarruf konusu,
Eklenme: 02.06.2014
Okunma: 1027

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası