İzmir İktisat Kongresi 17 Şubat 1923

Yeni Türk Devleti’nin ekonomi politikasını tespit çalışmalarından İzmir İktisat Kongresi ile ilgili bilgi. Kısaca İzmir İktisat Kongresi. 17 Şubat 1923’te toplanan İzmir İktisat Kongresi hakkında özet yazı.

İzmir İktisat Kongresi 17 Şubat 1923

Lozan Konferansı devam ederken, yeni Türk Devleti’nin ekonomi politikasını tespit etmek amacıyla, 17 Şubat 1923’de İzmir’de Türkiye İktisat Kongresi toplandı. Açılış konuşması Atatürk tarafından yapılan kongreye 1135 kişi katıldı. Kongrede sanayi grubu, ticaret grubu, ziraat grubu ve işçi grubu olmak üzere başlıca dört grup temsil ediliyordu.

Kongre iki haftalık çalışmasının sonunda bir “İktisat Misak-ı”nı oybirliğiyle kabul etti. Kongrede esas itibariyle özel teşebbüse ve kısmî devlet müdahaleciliğine dayanan bir iktisadî sistemin kurulması ağırlık kazandı. Bununla beraber, kongrede açık bir kalkınma politikası modeli oluşturulamamıştır. Kabul edilen ilkeler temenni niteliğinde olmakla birlikte, Cumhuriyet hükümetlerinin politikalarını belli ölçüde etkilemiştir.

Kongrede kabul edilen ilkeler arasında; sanayinin gerek gümrük vergileri, gerek diğer teşvik tedbirleriyle korunması, borsaların millileştirilmesi, bir ana ticaret bankasının kurulması, tekelciliğe karşı mücadele edilmesi, aşar vergisinin kaldırılarak modern bir vergi sisteminin kurulması, ziraatta makineleşmenin sağlanması, işçilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi, çalışma süresinin sekiz saat ile sınırlandırılması sayılabilir.

İktisadi bağımsızlık, kongrenin ana temasını oluşturduğundan iktisadi kalkınmanın finansmanında dış yardım konusu üzerinde durulmamıştır. İzmir İktisat Kongresi, Yeni Türk Devleti’nin kurulmasında önemli bir aşama olarak kabul edilir; çünkü anahatlarıyla da olsa benimsenecek iktisadi rejim bu kongrede belirlenmiştir.

Etiketler: İzmir İktisat Kongresi, 17 Şubat 1923, izmir iktisat kogresi ile ilgili kısa bilgi,
Eklenme: 04.06.2014
Okunma: 1089

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası