Milli Mücadelenin Ekonomi Politikasının Esasları

Milli Mücadelenin ekonomi politikasının esasları ile ilgili kısa yazı. Özet olarak Milli Mücadelenin ekonomi politikasının esasları hakkında bilgi. Milli Mücadele sırasında izlenen ekonomi politikasının esasları nelerdir?

Düşmanı tamamen yurttan çıkarmaya yönelik verilen Milli Mücadele, bağımsızlık hedefine uygun bir ekonomi politikası izlenmesini gerektirmiştir. Dış borçlanmadan kaçınılmış, devlet imkânları seferber edilmiş, bütçe denkliğine göre hareket edilmiştir. Hem kamu hem özel harcamalarda tasarrufa gidilerek bazı kanunlar çıkartılmıştır. Bu açıklamalar ışığında, Milli Mücadelenin ekonomi politikasını “mali bağımsızlık”, “denk bütçe” ve “tasarruf” başlıkları altında değerlendirmek çok doğru olacaktır.

Maddeler halinde Milli Mücadelenin ekonomi politikasının esasları:

1- Mali Bağımsızlık: Dış borçlanmadan özenle kaçınılmış, Düyunu Umumiye İdaresi ve Reji İdaresi ile yapılan anlaşmalarda, bu idarelerin gelirlerinin Maliye’ye yatırılması sağlanmıştır.

2- Denk Bütçe: Dönemin şartları ve anlayışına uygun olarak, devlet harcamalarının gelirlere denk getirilmesi için büyük çaba sarf edilmiştir.

3- Tasarruf: 1920’de “Men’i Müskiraf Kanunu” ve “Düğünlerde Men’i İsrafat Kanunu” çıkarılmış, milli tasarrufa önem verilerek iç kaynaklara yönelinmiştir.

Etiketler: milli mücadelenin ekonomi politikasının esasları hakkında özet yazı,
Eklenme: 23.06.2014
Okunma: 1002

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası