TBMM’nin Türkiye Türk Tarihi ve Kültürü Konusunda Seri Eserler Yayınlaması

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Türkiye, Türk Tarihi ve Kültürü Konusunda Seri Eserler Yayınlaması. Milli Mücadele döneminde TBMM’nin kültür alanında yapmış olduğu bazı çalışmalar.

Kurtuluş Savaşı’nın devam ettiği sırada Ankara’da canlı bir basın-yayın hayatı vardı. Çeşitli periyotlarla çıkan gazetelerin yanında çok değerli eserlerde yayınlanıyordu. İsmail Safa Bey’in Maarif Vekili olduğu dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti bu bakanlık kanalıyla bir dizi eserler yayınlamıştır. 91 kitaptan meydana gelen bu dizinin yüzde 60’tan fazlası telif eserlerdi. Bu dizinin içinde M. Şemsettin Günaltay’ın 5 ciltlik Mufassal Türk Tarihi, Rıza Nur’un 12 ciltlik Resimli ve Haritalı Türk Tarihi, Bursalı Mehmet Tahir’in 3 ciltlik Osmanlı Müellifleri adlı eseri, Orhun Abideleri, Moğol Tarihi ve eski eserlere dair kitaplar olduğu gibi; Ziya Gökalp’in de bazı eserleri vardı.

Tarih, coğrafya, felsefe, hukuk, eğitim, iktisat gibi alanlarda yayınlanan bu eserler içinde Ziya Gökalp’in Türk Töresi, Veled Çelebi İzbudak’ın Türk Diline Methal, Besim Atalay’ın Türk Büyükleri ve Türk Adları, Halil Ethem Erdem’in Ervah-ı Nakşiye Kolleksiyonu, İsmail Habib Sevük’ün Türk Teceddüt Edebiyatı Tarihi gibi eserleri günümüzde dahi son derece değerli eserlerdir.

Etiketler: Milli Mücadelede TBMM’nin Türkiye Türk Tarihi ve Kültürü Konusunda Seri Eserler Yayınlaması,
Eklenme: 31.07.2014
Okunma: 976

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası