Çanakkale Savaşı ile ilgili kısa anı

Çanakkale Savaşı ile ilgili kısa anı. Türk askerlerinin Çanakkale Savaşı’nda göstermiş olduğu kahramanlıkları anlatan kısa bir anı. Çanakkale’de vatanı için canını hiçe sayan Türk askerinin fedakârlığını anlatan yazı. Çanakkale Savaşı anıları... Alman General Liman Von Sanders’ın Türk askerinin cesaretini ve kahramanlığını anlatan sözleri.

Birinci Ordu Komutanı iken Alman General Liman Von Sanders Paşa, Cemil Conk ile birlikte Çanakkale’deki birlikleri denetlemeye gelmişlerdi. Mehmetçiklerin tüfek kayışları ve bellerindeki palaskalar sicimdendir. Sanders, Cemil Conk Bey’e “Ne millet be, bizde olsa bu malzeme ile askeri talime çıkaramazsınız ‘belime palaska bağla çıkayım der’. Bırak şimdi palaskayı sicimi, vücuduna saplanan kurşunları çakı ile çıkarıyor ve üzerine bez basıp sipere dönüyor ve ölümü hiçe sayarak, ölümle dans ederek savaşıyor… İşte bunu izah edemezsiniz, hiçbir milletin tarihinde örneğini gösteremezsiniz!

Alıntı: Ramazan Eren, Çanakkale Kahramanları, Haziran 2003, s.48

Etiketler: çanakkale savaşı ile ilgili kısa anı, Çanakkale muharebesinde türk askerinin fedakarlığı hakkında kısa anı,
Eklenme: 11.11.2014
Okunma: 1563

Yorumlar

zehra - 11 Ocak 2016, Pazartesi 09:10
Çanakkale savaşında Türk askerinin göstermiş olduğu kahramanlıkları unutmamamız gerekiyor.1915 Çanakkale savaşı hakkında yazılan anıları beğeniyle okuyarak hüzünleniyorum.
Sadık Ekici - 9 Mart 2015, Pazartesi 20:30
Çanakkale zaferi anılar hatıralar ve yaşanan olaylar ile hafızalarda yer edinmiştir. Askerlerimizin gösterdiği kahramanlıkları unutmamamız gerekiyor. Tarihimiz ile ilgili her olayı doğru öğrenmek ve geçmişimize sahip çıkmamız lazım. Çanakkale savaşı da bu olaylardan biridir.
Kübra Altay - 19 Şubat 2015, Perşembe 12:46
çanakkale savaşını anlatan anılar sayfası için sizi kutlarım. Faydalı ve düşündürücü olan bu anılar ile tarihimizi daha iyi öğreniyoruz. Tarihini bilmeyen toplumlar geleceğe güvenle bakamaz sözü çok doğru bir sözdür.
Havva Koçak - 6 Aralık 2014, Cumartesi 13:32
1915 Çanakkale zaferi sırasında yaşanan olayları konu alan anıları dikkatlice okuyorum. Askerlerimizin gösterdiği olağanüstü başarıyı bizler gibi tüm dünya biliyor.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası