Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs ve gençlik ile ilgili sözleri

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs ve gençlik ile ilgili sözleri. Atatürk’ün Türk gençliğine hitaben söylediği sözler. Atatürk’ün 19 Mayıs ile ilgili sözleri hakkında yazı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Atatürk Türk gençliği hakkında neler söylemiştir? Atatürk Türk gençliği hakkında neler düşünüyordu? Büyük lider Atatürk`ün gençler ve 19 Mayıs günü ile ilgili düşünceleri nelerdir? Tarihleriyle birlikte Atatürk`ün gençlik ve 19 Mayıs ile ilgili söylemiş olduğu sözler,

Tarih sıralamasına göre Atatürk’ün 19 Mayıs ve gençlik ile ilgili sözleri:

Gençler! Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır. 1919

Millet, millî hakimiyet esasını ve Türk milliyetçiliğini kabul etmiştir. Bunu gerçekleştirmeye çalışacaktır diyerek “millet” gerçeğini ortaya koymuştur. (Atatürk’ün Samsun’a çıktıktan 3 gün sonra 22 Mayıs 1919’da Ordu müfettişi olarak, Samsun’dan İstanbul’a gönderdiği rapordan…)

Millet ve biz yok, birlik halinde millet var. Biz ve millet ayrı ayrı şeyler değiliz. Ve şunu kesin olarak söyleyeyim ki, bir millet, varlığı ve bağımsızlığı için her şeye girişir ve bu gaye uğrunda her fedakarlığı yaparsa, başarılı olmaması mümkün değildir. Elbette başarılı olur. Başarılı olamaz ise o millet ölmüş demektir. Şu halde millet yaşadıkça ve her türlü fedakârlıkta bulundukça başarılı olamaması hatıra gelmez ve böyle bir şey söz konusu olamaz. 1919

Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak! 1923

Gençler! Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz, almakta olduğumuz eğitim ve kültür ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir özgürlüğünün en değerli simgesi olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz! 1924 (Atatürk’ün S.D.II, S.182)

Bu kadar kuvvetli ve zinde bir gençlik içinde kendimi gördüğümden dolayı mutluyum. 1924

Ey Türk Gençliği! Birinci görevin, Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyeti’ni, sonsuza dek korumak ve savunmaktır. 1927 (Nutuk II, s.897)

Milletin değerli ve seçkin gençleriyle konuşmak benim için mutluluktur. 1930 (Vakit gazetesi, 11.11.1930)

Sizler, yeni Türkiye’nin genç evlâtları, yorulsanız da beni izleyeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği amaca, bizim yüksek ülkümüze durmadan, yorulmadan yürüyecektir. 1937

Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum. Buna gerçekten sevinmekteyim. Fakat, beraber yaşadığımız sürece benim hedefime yürümenizi hepinizden istemek, geçerli bir hakkım olarak tanınmalıdır. 1937 (Trakya Dergisi, sayı: 9, 1937, s.6)

Ben 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün, elimde hiç bir maddi kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk Milleti’nin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk Milleti’ne güvenerek işe başladım. Samsun’dan Anadolu içlerine kırık bir otomobille gidiyordum... O kırık otomobil Anadolu içlerinde ilerlerken ben daima düşünür ve yaverime “Dağ Başını Duman Almış” marşını söyletirdim. Ben Türk ufuklarından bir gün behemahal bir güneş doğacağına, bunun hareket ve kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan bize bir güç çıkacağına o kadar emindim ki, bunu âdeta gözlerimle görüyordum. O marşı okutup tekrar ettirmekteki maksadım, Türk’ün bu güneşi doğunca, muvaffak olacağını anlatmaktı. (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, C.II, s.284.)

Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler uygulamaya geçtiği vakit, Türk milleti yükselecektir. (Afet İnan, Atatürk’ün B.M.M., S.37)

Gençliği kesinlikle ülkü sahibi ve memleketle ilgili olarak yetiştirmek, herkesin, her devlet adamının başta gelen görevidir. (Kılıç Ali, Atatürk’ün Hususiyetleri, 1955, s.62)

Etiketler: atatürk ve 19 mayıs sözleri, atatürkün 19 mayıs ve gençler ile ilgili sözleri, atatürkün gençlik ile ilgili sözleri,
Eklenme: 14.09.2016
Okunma: 350

Yorumlar

Derya Özlük - 18 Mayıs 2017, Perşembe 16:14
Atatükün Türk gençliğine söylemiş olduğu bu güzel sözler sayesinde biz gençlere ne kadar değer verdiğini daha iyi anlamış oldum. Bu anlamlı ve güzel sözlerden en çok beğendiğim sözü Ey Türk Gençliği! Birinci görevin, Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyeti’ni, sonsuza dek korumak ve savunmaktır.
Şenol Akhisar - 16 Eylül 2016, Cuma 00:11
Atatürkün 19 mayıs bayramı ve gençlik hakkındaki sözlerinin kaynak gösterilerek yazılmış olmasını takdirle karşılıyorum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası