Cumhuriyetin Tanımı

Cumhuriyetin Tanımı

Cumhuriyetin tanımı ile ilgili kısa bilgiler. Cumhuriyet ve tanımı hakkında kısa yazı. Cumhuriyet ne demektir? Kısaca Cumhuriyet nedir? Cumhuriyetin tarifi kısaca nasıl yapılabilir? Cumhuriyet rejimi ilk olarak hangi tarihte ve hangi ülkede uygulanmaya başlandı?

Cumhuriyet kelimesi ilk kez Roma İmparatorluğu döneminde kullanılmaya başlandı. Ancak, ilk olarak 4 Temmuz 1776’da Amerika Birleşik Devletleri’nde; 1789 Fransız İhtilâli’nden sonra 21 Eylül 1792’de Fransa’da ilan edildi.

Dünya üzerinde cumhuriyet ile yönetilen ülkeler, cumhuriyet rejimini tatbikte farklı uygulamalar gösterebilmektedir.

İktidarın millete ait olduğu cumhuriyet sisteminde, egemenlik bir kişi veya zümreye değil, toplumun bütün kesimlerine aittir.

Cumhuriyet ülkemizde, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kazanılan Kurtuluş Savaşı’ndan sonra 29 Ekim 1923’te ilan edildi.

Cumhuriyetin ne demek olduğu (tarifi) ile ilgili kısa ve uzun yazılar.

Cumhuriyetin uzun tanımı: Çok partili bir siyasi hayata, genel seçimlerle işbaşına gelmiş ve bu seçilen kişilerin çıkardığı kanunlarla idare edilen, tarafsız ve hiçbir zümreye imtiyaz tanımayan bir idareye sahip, özgür ve demokratik bir devlet şekli.

Cumhuriyetin kısa tanımı: Egemenliğin millete ait olduğu bir yönetim şekli.

Cumhuriyeti özet olarak şu şekilde de tarif edebiliriz: Ulusun, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimi.

Etiketler: cumhuriyetin tanımı, cumhuriyet tarifi, cumhuriyet ve tanımı, cumhuriyetin kısa tanımı,
Eklenme: 26.10.2017
Okunma: 70

Yorumlar

Sabiha Pekesen - 1 Kasım 2017, Çarşamba 19:23
Cumhuriyetin ne anlama geldiğini cumhuriyetin tanımını yapan 29 ekim yazılarından öğreniyoruz. Cumhuriyetin tanımı ile ilgili bu kısa yazının 29 ekim yazıları arasında önemli bir yere sahip olduğu kanaatindeyim.
Ekrem Delta - 26 Ekim 2017, Perşembe 20:45
Cumhuriyetin tanımı hakkında bilgi ve makaleler bu konuda bilgi sahibi olmamızı sağlar. Cumhuriyetin tarifini yazınız derseniz bu yazıdan bu bilgiye ulaşabiliriz.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası