Ne Mutlu Türk’üm Diyene

Ne Mutlu Türk’üm Diyene!

Vatan uğruna yapmış olduğu büyük hizmetlerden dolayı, yüce Türk milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, sonsuza değin şükranlarını sunmaya devam edecektir.

Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni çağdaş medeniyetler düzeyine getirmek için yapmış olduğu bir dizi yeniliklere Atatürk devrimleri diyoruz. Atatürk devrimleri yani diğer adıyla Atatürk inkılaplarını, eğitim, sosyal, siyasal, hukuk ve ekonomik alanlarda yapılan devrimler ile ölçü birimlerinde yapılan değişiklikler olmak üzere bazı başlıklar altında değerlendirebiliriz.

Atatürk ilkeleri ise cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, laiklik, devletçilik ve inkılapçılık ilkeleridir ki bu ilkeler Atatürk’ün savaş sonrası devlet yönetiminin milletin elinde bulunması ve yine milletin huzur ve refahının yükselebilmesi için gerçekleştirilmiş olan çok büyük atılımlardır.

Atatürk’ün hayatı, bütün olarak ele alındığında, Türk Milletine adanmış bir hayat olarak değerlendirilmelidir. Atatürk anıları ise adeta birer ders niteliğinde olan anlatımlarla doludur. O her anını milleti ile beraber yaşamış, son yolculuğunda da bu vatanı ve kurduğu cumhuriyeti bizlere emanet ederek ne büyük bir devlet adamı olduğunu da şüphesiz kanıtlamıştır.

Atatürk’ün bir çok konu hakkında söylediği sözlere Atatürk özdeyişleri diyoruz. Bu özdeyişleri yine, söylenmiş olduğu konulara göre bağımsızlık, cumhuriyet, çağdaşlık, milli egemenlik, spor ve sağlık, demokrasi, din ve laiklik, bilim, sanat ve sanatçı, Türk kadını ile Türk milleti için söylenmiş sözler olarak bazı ana başlıklar altında toplayabiliriz.

Atatürk’ün eserlerinin, yani kendine ait yazmış olduğu kitaplarının, sonuç olarak onun çok yönlü bir kişilik olduğunu da ortaya koyduğunu unutmayalım. Atatürk’ün kişisel özellikleri arasında bulunan “ileri görüşlülüğü” onun bir dünya lideri olduğunu çok açık şekilde göstermektedir. Katıldığı savaşlarda düşmanın nerde, nasıl hareket edeceğini tahmin etmesi ve belki de savaşın kaderini değiştirmesi, yine onun ne büyük bir asker ve komutan olduğunu da ortaya çıkarmaktadır.

Bizler onun kurduğu cumhuriyete sahip çıkarak, onun gösterdiği yolda, aziz şehitlerimizin kanı ile sulanmış bu topraklarda, hiçbir şeye boyun eğmeden, bağımsız ve kardeşçe sonsuza dek yaşamalı ve tüm dünyaya şöyle haykırmalıyız; “Ne mutlu Türk’üm diyene” Birkan Soylu - ataturkdevrimleri.com

Etiketler: ne mutlu türküm diyene, atatürk ne mutlu türküm diyene, ne mutlu türküm diyene makalesi, ne mutlu türküm diyene sözü,
Eklenme: 02.12.2008
Okunma: 5014

Yorumlar

selime ankara - 25 Mart 2009, Çarşamba 12:58
atatürk türk milleti ile gurur duyuyordu. ne mutlu türküm diyene!...

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası