Eğitim ve Öğretim Devrimi

Atatürk, Türk toplumunun eğitim ve kültür seviyesinin yükseltilmesi ile öğrenim gören kişi sayısının artırılmasını amaçladığı eğitim ve öğretim alanında köklü değişiklikler yapmıştır.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu (3 Mart 1924)

Osmanlı toplumunda yaygın halde bulunan mahalle mektepleri ve medreseler TBMM tarafından 3 Mart 1924 yılında çıkarılan Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğretimin Birleştirilmesi) ile kaldırılmıştır. Böylece bütün okullar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlandı. Türkiye’deki bütün eğitim ve öğretimin sadece devletin denetimi altındaki okullarda yapılması sağlandı.

Yabancı ve azınlık okullarının Milli Eğitim Bakanlığı’nca denetlenmesi sağlandı. Böylece, yabancı ve azınlık okullarının zararlı çalışmaları önlenmiş oldu. Bundan başka bu okulların ders programlarına Türkçe kültür dersleri konuldu. Bu dersler Türk öğretmenler tarafından okutulmaya başlandı.

Medreselerin Kaldırılması

Medreseler; Kişiler tarafından kurulan vakıf kuruluşlarıydı. Vakıfları parasal yönden denetleyen devlet medreselerde sürdürülen eğitim ve öğretim işleri ile hiç ilgilenmezdi. Din adamı, müderris ve kadı yetiştiren kurumlar olan medreselerde okutulan dersler daha çok din bilimleri olup, pozitif ilimlere çok az yer veriliyordu.

Medreseler, izledikleri öğretim yöntemi yönünden kendisini yenileyememiş, gelişen dünyanın gerisinde kalmıştı. Tanzimat döneminde Maarif Nezareti (Eğitim Bakanlığı) kurularak, eğitim ve öğretim devletin bir görevi olarak benimsenmişti.

TBMM, eğitim ve öğretim işlerini Milli Eğitim Bakanlığı’na vererek, kaldırılan mahalle mektepleri ve medreselerin yerine bir çok şehirde meslek okulları, öğretmen okulları, teknik okullar, ortaokul ve liselerin açılması sağlanmıştır.

Çıkarılan Üniversiteler Kanunu ile Darülfünün kaldırılmış yerine İstanbul Üniversitesi kurulmuştur.

Etiketler: eğitim ve öğretim devrimi, eğitim öğretim devrimi hakkında bilgi, eğitim ve öğretimde yenilik, eğitim devrimi,
Eklenme: 06.12.2008
Okunma: 62378

Yorumlar

Şenol Berat - 9 Şubat 2014, Pazar 15:34
Kısaca eğitim ve öğretim devrimi hakkında güzel bir yazı olmuş. Eğitim ve öğretim devrimi ile ilgili özet yazı olmasına rağmen sor derece yeterli bilgiler bulduğumu söyleyebilirim.
Fatih - 18 Nisan 2011, Pazartesi 11:25
Yabancı okulların milli eğitim bakanlığına MEBe bağlanması hangi devrime girer diye aramaktaydım. Sitenizden öğrendiğime göre Eğitim Alanında Yapılan Devrimlere giriyor.
tuana - 27 Ekim 2009, Salı 18:52
bence Atatürk o kadar iyi bir kişiliğe sahip ki bizi bütün dünyayı kurtardı...İstese kurtarmayabilirdi...Her insan bunu yapmaz ,kıymetini bilin...!!!
Cemal Dursun - 19 Eylül 2009, Cumartesi 15:49
türkiye cumhuriyeti devletimizin bu günlere gelebilmesi için en güzel çalışmalardır atatürkün devrimleri ve atatürkün izlediği politika, atatürkün devrimleri bizlerin eğitim öğretim anlayışını değiştirmiş harika işlerdir.
sbyevlri sercan - 22 Haziran 2009, Pazartesi 23:19
site cok güzel. Bu ülkeyi ve herşeyi ATATÜRK'E borçluyuz. yaşasın ATATÜRK, NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.
mert - 19 Mart 2009, Perşembe 21:45
yaşasın atatürk yaşasın türk milleti yaşasın eğitim kahrolsun cahillik
ATALAY - 4 Ocak 2009, Pazar 16:15
ağtim ve öğretim devrimini iyki atatürk budevrimigercekleştirmiş yoksa sefilbir devlet ve cahilolurduk
hakan - 19 Aralık 2008, Cuma 15:29
Yaşasın atatürk devrimleri..
uğur - 15 Aralık 2008, Pazartesi 18:15
bir ülkenin en önemli unsuru dilidir..atamızın sayesınde dilimize kavustuk ve onun bıraktıgı mirasa sahip cıkacak olan bız gençleriz..
nazan pekdoğan - 13 Aralık 2008, Cumartesi 18:55
en köklü yatırım insana yapılan yatırım olduguna göre,egitim ve ögretimin ne derece önemli olduğunu ülke olarak kabul etmeli atatürkün bütün ilkelerine sahip çıkmalıyız.
ilteriş - 6 Aralık 2008, Cumartesi 18:09
Bu günlerde Atatürk'e daha fazla ihtiyacımız var.Atatürk'ün Birleştirici ve Bütünleştirici ilkesi etrafında toplanıp bu vatanı bölmeye çalışanlara gereken dersi vermeliyiz.Belirttiğim konu üzerine biraz eğilirseniz iyi olur.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası