Erzurum Kongresi

(23 Temmuz-7 Ağustos 1919) Erzurum Kongresi

Anadolu’da milli mücadele birliğinin kurulmasının ikinci adımı Erzurum Kongresi ile atıldı. Amasya Genelgesi’nden sonra İstanbul ve askerlikle ilişkisi kesilen Mustafa Kemal’e, Kazım Karabekir başta olmak üzere Anadolu’daki komutanlar ve mülki amirlerin büyük çoğunluğu verdikleri desteği sürdürmeye devam ettiler.

Amasya Genelgesi’nde yer aldığı gibi, Mustafa Kemal milli bir kongre toplayarak, milli mücadele ile ilgili tüm faaliyetleri birleştirmeyi planlıyordu. Kazım Karabekir Paşa, milli bir kongreden önce doğu illeri için bölgesel bir kongre toplanmasının faydalı olacağı görüşünü dile getiriyordu. Mustafa Kemal, bölgesel bir kongreye karşı olmasına rağmen, Kazım Karabekir ve Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin ısrarları karşısında bir kongre toplanmasını ve kongreye katılmayı kabul etti.

Mustafa Kemal’in davetli olarak katıldığı bu kongrede asil üye olabilmesi için, Erzurum delegesi Cevat Dursunoğlu istifa ederek, kendi yerine Mustafa Kemal’in seçilmesini sağladı. İlk gün, Mustafa Kemal kongre başkanlığına seçildi. Milli bir hal alan Erzurum Kongresi’nde, genel değerlendirmeler yapıldı ve doğu illerinin durumu görüşüldü. Milli mücadelenin temelleri açısından oldukça önemli kararlar alındı.

Erzurum Kongresi Kararları (Maddeleri) Önemi ve Sonuçları

Etiketler: erzurum kongresi, erzurum kongresi hakkında bilgi, erzurum kongresi ile ilgili yazı, atatürk ve erzurum kongresi, atatürk kongreleri,
Eklenme: 02.03.2009
Okunma: 20716

Yorumlar

Damla Ege Pınar - 3 Mart 2014, Pazartesi 14:41
Erzurum Kongresi kısaca yazılmış ve yeteri kadar bilgi verilmiş. Özet olarak Erzurum Kongresi Milli Mücadele yıllarının önemli kongrelerinden biridir.
Metehan Güder - 23 Temmuz 2011, Cumartesi 21:35
Atatürk ve Erzurum kongresinin önemi ile ilgili verdiğiniz bütün bilgiler için teşekkür eder bu sitede emeği geçen herkesi canı gönülden kutlarım. İşte Türkiyenin en büyük sitesi ataturkdevrimleri.com. Saygılarımla.
vedat - 20 Ekim 2010, Çarşamba 17:40
Erzurum kongresi önemi yazınız güzeldi
hulusi - 20 Ekim 2010, Çarşamba 17:40
erzurum kongresi ve alınan kararlar Türk milleti için tarihi kararlardır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası