Bahri Tatlıoğlu

Atatürk, milli mücadele yıllarında bütün zorluklara rağmen Anadolu topraklarını karış karış gezmiş ve halkı milli mücadeleye davet etmiştir. Amasya Tamimi ile başlayan bu süreç daha sonraları, Erzurum Kongresi, Balıkesir Kongresi, Alaşehir Kongresi ve Sivas Kongresi ile devam etmiştir.

Alınan kararlar doğrultusunda ilk olarak vatanın bölünmez bir bütün olduğu kabul edilmiş, manda, himaye altında olma gibi kavramlar şiddetle reddedilmiştir. Vatanın kurtuluşunun yine halkın elinde olduğu ve birlik ve beraberlik altında bu işin başarılabileceği herkese anlatılmıştır.

Mustafa Kemal, her vilayetten seçilen delegeler ile bir çok önemli kararlara imza atmış, her zaman halkın kurtuluşunun yine halkın iradesinden geçtiğine inanmıştır. Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinin ileri gelen ailelerinden “Tatlıoğlu” ailesine mensup Bahri Tatlıoğlu, Yozgat delegesi olarak Sivas Kongresi’ne katılmış ve milli mücadelede pay sahibi olmuştur. Tatlıoğlu, 1957 tarihinde Akdağmadeni’nde vefat etmiştir. B.Soylu - Akdağmadeni

Etiketler: bahri tatlıoğlu, yozgat delegesi bahri tatlıoğlu, bahri tatlıoğlu hayatı, bahri tatlıoğlu kimdir, bahri tatlıoğlunun hayatı,
Eklenme: 02.03.2009
Okunma: 3236

Yorumlar

Behiye - 30 Ocak 2014, Perşembe 15:07
Bahri Tatlıoğlu Yozgat iline bağlı Akdağmadeni ilçesinin ileri gelen ailelerine mensup, Atatürk dönemi milletvekillerinden biridir. Sivas Kongresine katılmıştır.
kadir - 7 Kasım 2010, Pazar 09:44
Bahri Tatlıoğlunun hayatı ile de bilgi verebilirmisiniz.
Hatice ( Ahishavi mahallesi) - 25 Mart 2009, Çarşamba 13:03
Bende yozgat akdağmadeni ilçesindenim. Bahri Tatlıoğlu sivas delegesi olmakla bizim yüzümüzü ağartmıştır. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum.
mehmet - 7 Mart 2009, Cumartesi 21:26
bahri tatlıoğlu atatürkün milletvekillerinden birisidir ve yozgat akdağmadeni ilçesindendir. sivas kongresi delegesi olup milli mücadelede önemli bir yer sahibidir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası