Atatürk İlkelerinin Amacı

Atatürk milli mücadele sonrası savaşın sadece cephede değil, siyasal, ekonomik ve kültürel alanda da kazanılması gerektiğini düşünüyordu.

Atatürk her alanda Türk milletinin çağdaş devletler arasındaki yerini bir an evvel alması gerektiğini düşünerek bir dizi ilkeler getirmiştir. Bu ilkeler “Cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, lâiklik ve inkılâpçılık” tır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temel dayanağı olan bu ilkeler sayesinde ülkemiz Cumhuriyet döneminin başlangıcından beri büyük bir ilerleme kaydetmiştir.

Atatürk toplumların ilerlemesindeki en önemli etkenin bilim ve teknoloji olduğunu çok iyi biliyordu. Teknolojik gelişmelerin bir ülkeyi her alanda olduğu gibi, özellikle ekonomik açıdan kalkındıracağı aşikardı. Bu bakımdan Atatürk getirmiş olduğu ilkelerde, yönetim şekli olan Cumhuriyet ile halkına güvendiğini ve yönetimde halk iradesinin olması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor, halkında devleti için çok çalışması gerektiğini devletçilik ilkesi ile ifade ediyordu.

Yine Atatürk laiklik ilkesi ile bağnazlığa karşı çıkıyor, insanların dinini özgürce yaşaması için hiçbir baskı olmaksızın özgür olması gerektiğini ortaya koyarak, bir ilkenin daha amacına ulaşmasını sağlıyordu.

Milliyetçilik ilkesi ile milletini çok seven insanların bir arada olduğu Türk milletinin kardeşçe yaşamasını arzuluyordu.

Yeniliklerin bir ülkenin kalkınmasındaki rolünü iyi hesap ederek her türlü yeniliklere açık olan ve yeni düşüncelerle ülkesini ileriye götürecek, vatanına fayda sağlayacak inkılapçılık ilkesini devreye sokuyordu.

İşte Atatürk ilkelerinin amacı bu düşüncelerle apaçık ortaya çıkmaktadır.

Kısaca, Atatürk ilkelerinin amacı, bilimin önderliğinde, teknolojik olaylara yabancı kalmadan, Türkiye Cumhuriyeti Devletini her alanda dünya devletleri ile yarışan, milletini milli birlik ve beraberlik içerisinde, siyasal, ekonomik, ve kültürel alanda çağdaş uygarlık düzeyinde ön sıralara taşımaktır.

Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bu ilkelerin ışığında dün olduğu gibi bu günde durmadan ilerlemeli, vatanımızı ve milletimizi çok severek bilimin ışığında yolumuza devam etmeliyiz. Bu şekilde Atatürk ilkeleri de amacına uygun bir şekilde tatbik edilmiş olacaktır. B.Soylu

Atatürk ilkelerinin ortak özellikleri

Etiketler: atatürk ilkelerinin amacı, atatürk ilkelerinin amaçları, atatürkün ilkelerinin amacı nedir, atatürk ilkeleri amaçları,
Eklenme: 07.05.2009
Okunma: 20276

Yorumlar

mahmut - 6 Haziran 2012, Çarşamba 21:32
atatürk ilkelerinin amaçları ülkemizi refaha götürmektir
FARUK - 10 Mayıs 2011, Salı 20:07
bana göre makalelerin açıklamaları çok güzel ben beğendim.bu makale tam istediğim gibi
cennet - 14 Nisan 2011, Perşembe 19:44
milliyetçilik ilkesinin genel amaçları yok mu?
nur - 20 Kasım 2010, Cumartesi 16:16
atatürkün ilkeleri ve amacının özellikleri hakkında bilgi vermek onu çok sevdiğimizi gösterir böyle bir site kurup da girenleri gönülden desteklerim
gönül - 7 Kasım 2010, Pazar 17:00
Atatürk ilkelerinin amacı ve özellikleri hakkında bilgi vermeniz sizlerin Atatürk ilkelerini gönülden sevdiğinizi gösteriyor.
emel - 7 Kasım 2010, Pazar 00:37
Bu makale yazısından anladım ki atatürk ilkelerinin amaçları Türk milletinin huzur güven ve mutluluğunun sağlanmasıdır. En büyük Türk Atatürkü çok seviyor ve saygıyla selamlıyorum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası