Cumhuriyetçilik ilkesi

Atatürk’ün gerçekleştirdiği bütün ilke ve inkılaplar Milletimizin çağdaş ve ileriye dönük bir çizgide ilerlemesi manasını taşır. Cumhuriyetçilik ilkesi en basit ve anlaşılır manasıyla halkın kendi kendisini yönetmesidir. Yani bir ülke sınırları içerisinde bulunan halkın, kendi huzur ve güvenini sağlayacağına inandığı kişileri seçme özgürlüğüdür. Dolayısıyla seçme ve seçilme hakkının verildiği demokratik bir rejim sistemidir cumhuriyet. Bu rejim sisteminde, insanlar arasındaki kuralların işlerliğinin sağlanması hukuk kuralları ile gerçekleşir.

Anayasaya dayalı olan hukuk kuralları, hiç bir zümreye, hiç bir topluluğa veya kişi yada kişilere ayrıcalık tanımaz. Bu yüzden devletin yönettiği kişilere, kişilerinde devlete karşı olan sorumlulukları yine hukuk kuralları ile belirlenir ve korunur. İşte Atatürk’ün Cumhuriyetçilik ilkesi tamamıyla devlet ve vatandaşların iç içe olduğu, halkın yine kendisinin seçtiği kişilerce yönetime katılmasının sağlanması manasını taşır.

Atatürk’ün cumhuriyetçilik ilkesi, yeni Türk Devleti’nin en temel özelliklerinden birisi olup, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusunun söylediği şu söz cumhuriyetçiliğin anlamını en iyi şekilde ifade etmektedir “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir”.

Atatürk ilkeleri: milliyetçilik ilkesi, halkçılık ilkesi, devletçilik ilkesi, laiklik ilkesi, cumhuriyetçilik ilkesi, inkılapçılık ilkesi

Etiketler: cumhuriyetçilik ilkesi, atatürk ilkeleri cumhuriyetçilik, cumhuriyetçilik ilkesi amacı, cumhuriyetçilik ilkesi nedir,
Eklenme: 13.11.2008
Okunma: 156226

Yorumlar

buğrahan - 16 Nisan 2014, Çarşamba 15:51
sitenizde böyle doğru ve anlamlı bilgiler sunduğunuz için teşekkür ederiz
Bahattin - 16 Mart 2014, Pazar 07:18
Atatürk ilkeleri bildiğiniz gibi ülkemiz için oldukça önemlidir. Cumhuriyetçilik ilkesi yönetim şekli ile ilgili bir ilkedir. Cumhuriyetçilik ilkesinin kısaca anlamı nedir diyorsanız bu yazıyı okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz. Cumhuriyetçilik ilkesi özet yazı makalesi kısa fakat çok yararlı bir yazı olmuş.
ercan poyraz - 2 Ağustos 2013, Cuma 17:38
atatürk ilkeleri cumhuriyetçilik ilkesiyle birlikte altı tanedir. 6 ilkeden biri cumhuriyetçilik ilkesidir ve burada cumhuriyetçilik ilkesi çok güzel izah edilmiş.
Nesrin - 23 Aralık 2012, Pazar 11:47
Cumhuriyetçilik ilkesi anlam ve içeriği bakımından burada güzel anlatılmış.
eşref - 7 Ekim 2012, Pazar 12:34
kısaca cumhuriyetçilik ilkesi nedir özet bilgi niteliğinde nasıl açıklanır hepsini buradan öğrendim
temel kutay dağ - 8 Mayıs 2012, Salı 11:12
ilkeleri öğrenmek isteyen buraya başvurmalı
kemal - 25 Ocak 2012, Çarşamba 11:31
özünü cumhuriyetçilik söyleminden alan cumhuriyetçilik ilkesi bana göre de her devletin uygulamaya koyması gereken bir kavramdır
firdevs - 5 Aralık 2011, Pazartesi 12:31
ben ataürkün getirdiği bütün ilkeleri çok beğeniyorum çünkü atatürkü çok seviyorum
üzeyir - 3 Eylül 2011, Cumartesi 19:07
mustafa kemal atatürkün ilkeleri arasında olan cumhuriyetçilik ilkesi bağımsızlığımızın sembolüdür
begüm - 4 Nisan 2011, Pazartesi 17:38
cumhuriyet bizim ilkemizdir
serbay - 30 Mart 2011, Çarşamba 15:31
siteniz çok güzelmiş atatürkün tüm ilkelerini ögreniyoruz
nazlı - 11 Kasım 2010, Perşembe 15:59
sitenizi beğendim ataturk ilkelerini cok guzel anlatmişsiniz eğemenlık kayıtsız şartsız milletindir
hayati - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Günümüzde bile çağdaş toplumların kullanmış olduğu bütün yönetim modelleri içerisinde geçerliliğini koruyan Atatürk ilkeleri, gelecekte de tüm dünya ülkelerine model teşkil edecektir.
Fatih Aydın - 3 Ekim 2009, Cumartesi 07:55
saltanatın kaldırılması cumhuriyetçilik ilkesi ile doğru orantılıdır.Saltanat babadan oğula geçen ve sadece bir aileye mahsus yönetim şekliyken, cumhuriyet halkın kendi kendisini yönetmesi, yani seçme ve seçilme özgürlüğüdür.
Ahmet Yaramaz - 17 Eylül 2009, Perşembe 04:03
cumhuriyet ve bağımsızlık bizim karekterimizdir
kamil orta - 24 Temmuz 2009, Cuma 15:05
biz atatürk ilkeleri sayesinde yükselişe ve modernleşmeye doğru ilerledik, en büyük yüce türk ve atatürk.
seyfettin - izmir - 21 Haziran 2009, Pazar 15:09
Bu güzel sayfanızdan dolayı sizi kutlarım. Mustafa Kemal Atatürk yaptığı devrim ile Türk tarihinin en büyük işlerinden birisini gerçekleştirmiştir. Atatürk'e minnettarım.
aydan karabey - 25 Mart 2009, Çarşamba 11:56
dünyada en geçerli ve sağlam yönetim şekli cumhuriyettir. atatürkte cumhuriyetçi bir insan olduğunu bu cumhuriyetçilik ilkesi ile isbat etmiş büyük bir devlet adamıdır.
barış - 20 Aralık 2008, Cumartesi 13:52
Türk milletinin tabiat ve âdetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir. cumhuriyet bu kadar güzel ve net bir dille anlatılır...
şirin - 14 Aralık 2008, Pazar 19:40
atatürk ilkeleriyle ilğili açıklamalarınız diğer tüm sitelerden çok farklı olmuş.değişik bir bakış açınız var.yorumlarınızı begendim.sitenizde özgün yorumlarınızı görmek güzel.klasiklikten uzaklaşmışşınız.
mehmet - 11 Aralık 2008, Perşembe 21:02
sitenizi çok beğendim. başarılı bir çalışma olmuş.Atatürkün bu ilkesi günümüze daha da çok anlam kazandırmıştır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası