Atatürk’ün Tarım İle İlgili Sözleri

Atatürk Milli ekonominin temelini tarıma bağlamış, yurdun gerçek efendisinin de bu tarımı yapacak köylülerin olduğunu ifade etmiştir.

Tarımda teknolojinin büyük önem arz ettiğini söyleyerek modern tarımın gerekliliğini işaret etmiştir. Atatürk Orman Çiftliği’nde bunların örneklerini sergileyerek, tarımla uğraşanları ve uğraşmak isteyenleri cesaretlendirmiştir.

Atatürk’ün tarım ve Türk köylüsü için söylediği sözler

Milli ekonominin temeli tarımdır.

Eğer milletimizin büyük çoğunluğu çiftçi olmasaydı, biz bu gün dünya üzerinde olmayacaktık.

Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür.

Milletimiz çiftçidir. Milletin çiftçilikteki çalışma imkanlarını, asri ve iktisadi tedbirlerle en yüksek seviyeye çıkarmalıyız.

Köylülerin gözleriyle görebilecekleri, çalışmaları için örnek tutacakları, verimli, modern, uygulamalı tarım merkezleri kurmak gereklidir.

Bende çiftçi olduğumdan biliyorum. Makinesiz tarım olmaz.

Kılınç ve saban; Bu iki fatihten birincisi, ikincisine daima yenildi.

Burada bir çiftlik kuracağım. Bu çiftlikte hayvanlar yetiştireceğim. Bir küçük ormanın kenarında tarım endüstrimize ait bacalar tütecek.

Etiketler: atatürk tarımla ilgili söyledikleri, atatürkün tarımla ilgili sözleri, atatürkün tarım reformu sözleri, atatürk ün türk tarım politikası,
Eklenme: 14.06.2009
Okunma: 32213

Yorumlar

Damla, - 9 Kasım 2011, Çarşamba 19:34
Çok güzel,anlatmaya sözler yetmez Atatürk her şeyde olduğu gibi de tarımcılıkta da çok iyiydi...
orhan er - 5 Ekim 2009, Pazartesi 12:48
atatürkün tarımla ilgili sözleri bizlerin tarım ile ilgili yapacağımız işleri işaret ediyor, tarıma verilen değerin daha iyi anlaşılması gerekir
Laz oğlu - 4 Ağustos 2009, Salı 11:16
Atatürkün tarım politikası hakkında güzel yazılar buldum sayenizde, modern tarım bir ülkeyi ayakta tutan en önemli harekettir. teşekkür eder başarılar dilerim.
Recep Köklü - 11 Temmuz 2009, Cumartesi 20:36
Atatürkün tarım politikasının bu günde devam etmesini istiyorum. Çiftçiye daha fazla imkan verilmelidir. Atatürkün dediği gibi köylü milletin efendisidir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası