Atatürk’ün Erzurum’a Gelişi

Mustafa Kemal Paşa, Milli Mücadele’yi teşkilâtlandırmak için 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a gelişini takiben, vatanın kurtuluşu yolunda büyük bir azim ile başlattığı yolculuğunda, Havza, Amasya, Tokat, Sivas ve Erzincan üzerinden 3 Temmuz 1919 günü Erzurum’a gelmiştir.

Zor şartlarda gerçekleşen yolculuk sonrası Atatürk, Erzurum halkı ve askerler tarafından şehrin ilk göründüğü nokta olan Ilıca’da karşılanır ve büyük bir sevgi gösterisi içerisinde kaleye kadar kendisine eşlik edilir.

Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa, Üçüncü Ordu Müfettişi olarak Erzurum’a gelmiş ancak 8/9 Temmuz 1919’da resmi vazifesiyle beraber askerlik mesleğinden de istifa etmiştir.

Atatürk her şeyi vakti geldiğinde yapan özelliğini bir kez daha ortaya koyarak, 9 Temmuz 1919 tarihinde resmi vazifesiyle beraber askerlik mesleğinden istifasını vilâyetlere, orduya, ve millete şu sözleriyle ilan etmiştir: “Bundan sonra mukaddes millî gayemiz için her türlü fedakârlıklâ çalışmak üzere sine-i millette bir ferd-i mücahit suretiyle bulunmakta olduğumu tamimen arz ve ilân eylerim.” İşte bu ifadesi açıkça gösteriyor ki O’nun gözünde her şeyden en önemli olanı vatan ve milletin kurtuluşudur.

Atatürk’ün askerlik mesleğinden istifası ve Erzurum Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin başına geçişi Erzurum’da yayımlanan Albayrak Gazetesinde ilan edilir ve milli mücadelenin başında görülmesinin verdiği sevinç halk ile paylaşılır. (14 Temmuz 1919)

23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresi’nin açılışı yapılır ve Atatürk kongreye başkan seçilir. Erzurum Kongresi alınan kararlar ile birlikte 7 Ağustos 1919 tarihinde Atatürk’ün kısa bir konuşması ile son bulur, “Milletimizin kurtuluş ümidi ile çırpındığı en heyecanlı bir zamanda fedakâr muhterem heyetiniz her türlü eziyetlere katlanarak burada, Erzurum’da toplandı. Hassas ve necip bir ruh ve pek sağlam bir iman ile vatan ve milletimizin kurtuluşuna ait esaslı kararlar aldı. Bilhassa bütün cihana karşı milletimizin mevcudiyetini ve birliğini gösterdi. Tarih bu kongremizi şüphesiz ender ve büyük bir eser olarak kaydedecektir.”

Atatürk’ün Erzurum’a gelişi ve yaşananlar milli mücadelenin kazanılmasında büyük rol oynamış, “vatanın parçalanmaz bir bütün olduğu” ilkesi ilk kez Erzurum Kongresi’nde vurgulanmıştır.

Etiketler: atatürkün erzuruma gelişi, 3 temmuz 1919, atatürkün erzuruma geliş tarihi, erzuruma atatürk gelişi, atatürkün erzurum iline geliş yazısı,
Eklenme: 05.07.2009
Okunma: 12636

Yorumlar

Mehtap Çetin - 7 Ocak 2014, Salı 14:14
Bu site sayesinde Erzurum kongresinde alınan kararları çok açıklayıcı buldum ve çok iyi öğrendim . Atatürkün Erzuruma gelişi milli mücadelenin başlamasında büyük rol oynamıştır.Burada alınan en önemli karar ise benim için vatanın parçalanmaz bir bütün olduğu ilkesidir.
ceyda güven - 3 Nisan 2012, Salı 12:35
Atatürkün Erzuruma gelişi ve yaşanan olaylar ile ilgili ayrıntılı bir yazı hazırlayarak kayda değer bir çalışma örneği sergilemişsiniz. Bir Erzurumlu olarak Atatürk ve Türk milletim ile gurur duyuyorum.
Ahmet - 10 Temmuz 2009, Cuma 00:06
Bende Erzurumluyum ve Atatürkün Erzurumu gelmiş olmasından gurur duyuyorum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası