Atatürk’ün Hayatı Özet

1881’de Selanik’te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Sırasıyla, Mahalle Mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Selanik Askeri Rüştiyesi, Selanik Askeri İdadisi, Harp Okulu ve Harp Akademisi’ne gitti. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni tarafından adına “Kemal” ilave edilerek Mustafa Kemal adını aldı. Harp Akademisi’nden yüzbaşı rütbesiyle mezun olarak Şam’da göreve başladı.

Osmanlı Devleti zamanında Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı’na katıldı. Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılınca Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma uyarınca vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattı.

Havza ve Amasya Genelgelerini yayınladıktan sonra, Erzurum ve Sivas Kongrelerini topladı. Sivas Kongresi ile bütün milli cemiyetleri tek çatı altında birleştirerek Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyeti’ni kurdu. Sivas Kongresi’nin ardından İstanbul Hükümeti ile Amasya Görüşmesini yaptı. Böylece İstanbul Hükümeti, Temsil Heyetinin varlığını resmen tanımış oldu.

Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılması ile Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. 5 Ağustos 1921’de kendisine Meclis tarafından Başkomutanlık görevi verildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Gazilik ünvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. Büyük Taarruzu yöneten ve düşmanın tamamen yurttan atılmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetin ilan edilmesi ile beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis tarafından “Atatürk” soyadı verildi. Atatürk, gerçekleştirmiş olduğu inkılaplar ile Türkiye Cumhuriyeti’nin medeni ülkeler seviyesine çıkmasını sağladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu.

Atatürk’ün hayatı, Türk milleti için adanmış, destansı bir yaşamdır.

Etiketler: atatürkün hayatı özet, atatürkün kısaca hayatı, kısa atatürk hayatı, atatürkün hayatının özeti,
Eklenme: 07.08.2009
Okunma: 1335984

Yorumlar

duygu - 10 Şubat 2014, Pazartesi 13:17
mustafa kemal atatürkün hayatı özet çok kısa olmasına rağmen gerekli olan bilgiler gayet güzel yazılmış. atatürkün hayatı özet halinde her yaşa uygun biçimde anlatılmış. atatürkün hayatının özeti bile bilinse onun hakkında yeterli sayılabilecek bilgiler öğrenilebilir.
ismail sancaktepeli - 7 Ocak 2014, Salı 18:56
işte buradaki gibi atatürkün hayatı özet çok kısa olmalı. doğum tarihi tam olarak bilinseydi keşke. Yinede atatürkün samsuna çıktığı ve benim doğum günüm dediği 19 mayısın büyük önderin doğum günü olarak kutlanmasında bence hiç bir sakınca yoktur.
halime - 12 Aralık 2013, Perşembe 07:03
özet olarak atatürkün hayatı yazısını okuduğumda büyük önderin vatanını ve milletini çok sevdiğini öğrendim. doğumundan ölümüne kadar atatürkün hayatı özet halinde güzel anlatılmış.
Arif Güçlü - 22 Kasım 2013, Cuma 14:08
Mustafa Kemal atatürkün hayatı kısaca özet olarak hem de çok kısa olarak tam istediğimiz gibi yazılmış. Atatürkün hayatı kısaca herkesin bilmesi gereken bir hayattır. Atatürk ülkemiz için çok çalışmış ve Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur. Ona çok şey borçluyuz. Atatürkün hayatının özeti konusunu gayet güzel yazmışsınız.
Tuğçe - 20 Kasım 2013, Çarşamba 12:02
Gazi Atatürkün hayatı özet ve çok kısa olarak en anlaşılır şekilde yazılmış olduğundan atatürkün özet hayatı yazısının herkesçe beğenileceği düşüncesindeyim. Atatürkün kısa hayat hikayesi bizlere onur katmıştır. Nedeni ise atatürkün vatanı için çok çalışmasıdır.
Ege Ayyıldız - 20 Kasım 2013, Çarşamba 12:00
atatürkün hayatı kısa özet halinde bir çok bilgiyi içeriyor. Bu bilgilerin atatürkün yaşamı konusunda bizleri aydınlatması gerçekten de çok önemli, kısaca atatürkün hayatı hususunda en güzel yazıya burada rast geldim. atatürkün özet hayatı için güzel bir yazı.
Tarık Taşkent - 27 Eylül 2013, Cuma 17:11
Mustafa Kemal Atatürkün hayatıyla ilgili yazı yazdığınız ve bu yazı içinde geçen bütün tarihleri en doğru biçimde belirttiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim. Atatürkün hayatı hakkında bilgi edindim. Verdiğiniz diğer bilgiler sayesinde de Atatürk hakkında daha geniş bilgilere sahip oldum.
şengül - 19 Mayıs 2013, Pazar 22:02
atatürkün hayatı özet bir yazı olmasına karşın bütün önemli detaylar kısaca verilmiş. atatürkün yaşamındaki önemli detaylar kısa kısa yazılmış.
erdal - 23 Aralık 2012, Pazar 11:52
eşsiz devlet adamı ve büyük önder atatürkün hayatı özet olarak ta güzel yazılmış
Sinem Balcı - 7 Mayıs 2012, Pazartesi 13:25
atatürkün hayatı yazınız özet bir yazı olmasına rağmen öylesine akıcı ve anlaşılır bir şekilde yazılmış ki beğenmemek elde değil
ikrime - 18 Şubat 2012, Cumartesi 15:01
gazi atatürkün hayatı özet bile olsa çok güzel yazılmış ben çok iyi okudum ve her bir satırında atatürkü daha çok özledim
mahir - 10 Ocak 2012, Salı 13:10
atatürkün hayatının özeti yazınızı beğenerek okudum ve atatürkün hayatını merak eden herkesin bir kez bile olsa okumasını tavsiye ederim
Recep - 10 Ocak 2012, Salı 08:05
Adı tarih sayfalarına altın harflerle yazılmış olan kıymetli Atatürk, sen ebediyete kadar Türk milletinin kalbinde yaşayacaksın.
Atiye - 10 Ocak 2012, Salı 08:00
Atatürkün hayatı nasıl geçmiş herkes bilsin. Bu devlet işte böyle büyük komutanlar sayesinde kuruldu. Hepimiz ülkemizin kıymetini bilmeli ve değerli komutanımız Atatürke derin bir saygı beslemeliyiz.
görkem - 23 Aralık 2011, Cuma 10:38
atatürk ün hayatı çok güzel olmuş
Burçin Burak - 1 Aralık 2011, Perşembe 00:06
Atatürkün hayatı özet haliyle bile olsa çok başarılı bir şekilde yazılmış. Kurtarıcımız ve ilkelerinin peşinden duraksamadan gittiğimiz büyük asker ve devlet adamı Atatürkü saygıyla anarım.
berat - 28 Kasım 2011, Pazartesi 21:40
Atatürkün hayatı mükemmeldi
ecrin - 11 Kasım 2011, Cuma 08:58
ben türk olduğum için gurur duyuyorum ne mutlu türküm diyene insanın böyle bir atası olduğu için gurur duymalı
ceren - 10 Kasım 2011, Perşembe 19:15
gerçekten çok güzel olmuş Atatürkün hayatını çok güzel özetliyor
betül - 10 Kasım 2011, Perşembe 09:36
ATATÜRK bizi kurtaran büyük liderdir
ebrar - 28 Ekim 2011, Cuma 18:21
atatürk bizler için çok ama çok önemli ve bizi düşmanlardan korudu ve bu ülkeyi bize emanet etti biz bu ülkeyi korumalıyız
aleyna - 24 Ekim 2011, Pazartesi 15:21
bunu kim yazdı bilmiyorum ama kim yazdıysa ona çok teşekkür ediyorum biraz uzun olucak ama atatürk mavi gözleriyle sarı saçlalarıyla korkusuzluğuyla bize türkiye cumhuriyetini armağan etti bu da yetmezmiş gibi bizlere çoçuk bayramını armağan etti bunlar sadece bir örnek daha çok örnek var say say bitmez tekrar yazan kişiye teşekkür ederiz.
ipek - 15 Ekim 2011, Cumartesi 17:06
atam hep bizimlesin seni örnek alıyoruz
gizem - 13 Ekim 2011, Perşembe 21:24
atamızın hayatı okumaya değer biri yazı yazmak istese en güzel site burası :)
eda nur - 13 Ekim 2011, Perşembe 20:36
atamın hayatı hep savaşla geçti bizleri kurtarmak için ne canlar feda edildi...

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası