Atatürk ve Türk Gençliği İle İlgili Bir anı

Türk milletinin yeteneklerinden asla şüphe etmeyen Atatürk, gericiliğin karşısına çıkarak her türlü hurafeliği yasaklamış ve Türk milletinin yeteneklerini çağdaşlık adına kullanmasını sağlamıştır. Atatürk gerçekleştirdiği inkılaplar ile Türk gençliğinin her açıdan kendisini geliştirmesini hedeflemiş, Türk gençliği de büyük önderleri Atatürk’ü mahçup etmemiş ve onun ilke ve inkılapları doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti için var gücüyle çalışmayı kendisine görev bilmiştir.

Aşağıdaki anı Türk milletinin öz yetenekleri ile Atatürk ve Türk gençliğinin birbirini nasıl anladığına güzel bir örnek teşkil etmektedir.

1937 yılında bir Eylül akşamı, on arkadaş iki sandala binerek Florya’da geziyorlardı. Bir aralık deniz köşkünden bir sandalın kendilerine doğru geldiğini farkettiler. Herkes gürültüyü kesmişti. Atatürk’ün gür, aynı zamanda müşfik sesi duyuldu:

- Çocuklar, eğlentiniz çok hoşuma gitti. Aranızda bulunmayı arzu ettim.

Gençler bu ani ziyaretten son derece memnun ve heyecanlı derhal Atatürk’ün bizzat kullandığı sandalı aralarına alıyorlar. Üç sandal mehtaba karşı yol alıyor.

Atatürk:

- Aferin çocuklar, Türk gençleri hem çalışmasını, hem eğlenmesini bilmelidir. Memleket sizindir. Çalışın ve eğlenin, diyor. Gençler hep bir ağızdan bütün millet gibi kendilerinin de minnettar oldukları bu güzel vatanın güzelliklerinden O’nun sayesinde yararlandıklarını tekrar tekrar söyleyince, Atatürk yine:

- Çocuklar, diyor, ben bu inkılabı sizin babanızla, dayınızla, ananızla velhasıl bütün vatandaşlarınızla yaptım. Bu sizin hakkınız. Ancak, görüyorum ki, bana karşı güveniniz çok kuvvetli. Size bir soru soracağım:

- Kabiliyetsiz bir milletin başında bulunsaydım, bu inkılabı yapabilir miydim? İçlerinden Sadi adında biri hemen cevaplıyor:

- Atam, diyor, sen kabiliyetsiz bir milletin başına gelemezdin. Çünkü, kabiliyetsiz milletten böyle şef çıkmaz! Ata, heyecanla ayağa kalkarak bu gencin elini sıkıyor ve:

- Bunu söylemenizi bekliyordum, diyor.

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: atatürk ve türk gençliği, atatürkün türk gençliği ile ilgili anısı, atatürkün türk gençliğine verdiği önem ile ilgili anı,
Eklenme: 10.08.2009
Okunma: 26917

Yorumlar

mehmet - 5 Nisan 2011, Salı 14:21
atatürkün anılarını okudukça onu hatırlıyorum
ümmühan - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
atatürkün anılarını okumak güzel o yanımızda olmasada onun anılarını okuyoruz
mustafa - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
atatürkün bu anısı çok ama çok muhteşemdi.ey türk gençliği
simge - 4 Nisan 2010, Pazar 16:30
ben atatürk ün anılarını çok beğeniyorum her zaman okuyorum...
ceyda - 7 Ekim 2009, Çarşamba 17:28
Ben beğendim. Çok güzel ve anlamlıydı ve çok güzeldi. Daha çok olmasını isterdim.En çokta askerle ve türk gençliği ile ilgili anılarını begendim ama diğerleri de güzeldi.
EDA - 2 Ekim 2009, Cuma 11:06
atatürkün anılarını okuyorum bir merakımız bilene olsun atatürkün anılaraı olmasada sözlerine bakalım ununtmayalım ey türk gençliği!
ömer kara - 24 Eylül 2009, Perşembe 22:33
ben severek okuyorum her zaman atatürk ün anılarını. en çokta askerle ve türk gençliği ile ilgili anılarını beğenerek okuyorum. anı sayfası bölümüne biraz daha ağırlık vermenizi istiyorum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası