Trablusgarp Savaşı

Trablusgarp Savaşı (1911-1912)

Sanayi Devrimi’ni ilk gerçekleştiren ülke olan İngiltere, kendisine hammadde ve Pazar bulmak amacı ile Akdeniz’e geçerek Güney Asya’ya (Hindistan’a) egemen oldu. İngiltere ilk olarak Hindistan’ın yolunu korumak amacıyla Kıbrıs’ı daha sonra da Mısır’ı aldı.

Fransa; Cezayir ve Tunus’u sömürge amacı ile ele geçirdi. 1870 yılında siyasi birliğini tamamlayan İtalya, sanayisini de geliştirerek kendisine sömürge arayışı içerisine girdi. Bütün bu gelişmelerin sonucunda, İngiltere ve Fransa’nın desteğini alan İtalya Trablusgarp’a girdi. İtalyanların Trablusgarp’a saldırması sömürge arayışı içerisinde olmalarından kaynaklanıyordu.

İtalya’nın Trablusgarp’ı işgalini kolaylaştıran en büyük sebep İngiltere, Fransa ve Rusya’nın İtalya’ya saldırmayacaklarına dair güvence vermesiydi.

Bütün bu gelişmeler devam ederken Osmanlı Devleti bölgeye ordu ve donanma gönderemedi. Sadece, Mustafa Kemal ve Enver Paşa gibi vatan sever bazı subaylar sivil kıyafetler içerisinde Trablusgarp’a geçtiler.

Mustafa Kemal, Enver Paşa ve arkadaşları halkı ve askerleri teşkilatlandırmayı başararak, Derne, Tobruk ve Bingazi’yi kurtardılar. İtalya, Trablusgarp’ı işgalinde başarılı olamayınca Osmanlı Devleti’ni barışa zorlamak için On İki Adayı işgal etti. Bu arada Osmanlı Devleti’nin güçsüz durumunu fırsat bilen Balkan devletlerinin Osmanlıya savaş açması üzerine Osmanlı Devleti İtalya’ya barış önerdi ve Uşi Antlaşması imzalandı.(1912)

Bu antlaşmaya göre Osmanlı Devleti Kuzey Afrika’daki son vatan toprağını da kaybederek Trablusgarp’ı İtalya’ya verdi. On İki Ada ise Balkan Savaşları bitene kadar İtalya’ya emanet edildi. Ancak İtalya, Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti yenildiği için On İki Ada’yı geri vermedi. On İki Ada çok sonra Paris Antlaşması ile Yunanistan’a verildi.(1947)

Not: Trablusgarp’taki Osmanlı birlikleri başlıca üç komutanlığa ayrılmıştır:

Derne Komutanlığı: Kurmay Binbaşı Mustafa Kemal
Bingazi Komutanlığı: Kurmay Binbaşı Enver Bey
Trablus Komutanlığı: Kurmay Albay Neşet Bey

Etiketler: trablusgarp savaşı, trablusgarp savaşı hakkında bilgi, trablusgarp savaşı ve atatürk, atatürkün katıldığı trablusgarp savaşı,
Eklenme: 14.09.2009
Okunma: 23595

Yorumlar

Nilüfer - 17 Ağustos 2012, Cuma 14:18
Atatürkün Trablusgarptaki rütbesi neydi? diye sorarsanız, yapmış olduğum araştırma sonucunda; Derne Komutanlığı: Kurmay Binbaşı Mustafa Kemal olarak tespit ettiğimi belirtmek isterim.
İklime - 17 Ağustos 2012, Cuma 14:15
Atatürk, Trablusgarp Savaşında Kurmay Binbaşı Mustafa Kemal olarak bulunmuştur.
melehat - 3 Nisan 2012, Salı 10:08
Trablusgarp Savaşı tarihimizdeki önemli savaşlardan biridir. Atatürk ve arkadaşları İtalyanları durdurarak yöre halkını kurtarmışlardır.
burhan - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Trablusgarp Savaşı hakkında güzel bir yazı olmuş. Atatürk ve Türkiye Cumhuriyetini çok seviyorum.
Irmak - 14 Eylül 2009, Pazartesi 16:52
atatürkün trablusgarp harbine katılış sebebi, onun tamamen bir vatan perver oluşundan kaynaklanmaktadır. atatürkün trablusgarp savaşındaki başarısı ile gurur duydum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası