Makbule Atadan

Makbule Hanım’ın Hayatı

Atatürk’ün kız kardeşi olan Makbule (Atadan) 1887 yılında Selanik’te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım’la birlikte, Balkan savaşlarından sonra, Selanik’ten ayrılarak İstanbul-Beşiktaş’ta Akaretler’deki bir eve yerleşti.

Cumhuriyet ilan edildikten sonra ağabeyi Atatürk’ün isteği üzerine, annesiyle birlikte Ankara’ya geldi. Bir müddet Atatürk’ün yanında kalan Makbule Hanım, daha sonra Çankaya Köşkü arazisi içinde kendisi için yaptırılan Çamlı Köşke yerleşti. 1923’te annesi Zübeyde Hanım’ı kaybetti.

1930’da Atatürk’ün isteğiyle Fethi Okyar’ın kurduğu Serbest Cumhuriyet Fırkası’na giren Makbule Hanım birkaç ay sonra parti kapatılınca siyasetten çekildi. 1935’de milletvekili Mecdi Boysan ile evlendi. Ağabeyi Atatürk ile ilgili olan anıları, “Büyük Kardeşim Atatürk” (1952) ve “Ağabeyim Mustafa Kemal” (1952) adlarıyla yayımlandı. Atatürk’ün kardeşi Makbule Atadan 1956 yılında 69 yaşında vefat etti.

Etiketler: makbule atadan, atatürkün kız kardeşi makbule, makbule hayatı, makbule atadan kimdir, makbule atadanın hayatı, makbule atadan biyografi,
Eklenme: 16.09.2009
Okunma: 24240

Yorumlar

recep - 20 Ekim 2010, Çarşamba 17:42
atatürkün kardeşi makbule hanım hakkında güzel bilgi hazırlanmış,sağolun

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası