Zübeyde Hanım

Zübeyde Hanım’ın Hayatı

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım 1857 yılında Selanik’te doğdu. Orta Anadolu’dan göç ederek, Selanik’in batısında Arnavutluk sınırına yerleştirilen yörüklerden, Hacı Sofi ailesinden Feyzullah Ağa’nın kızıdır.

Zübeyde Hanım, Selanik’te Gümrük Muhafaza Teşkilatı’nda memur olarak çalışan Ali Rıza Efendi ile evlendi. Ali Rıza Efendi ile evliliğinden beş çocuğu oldu. Çocuklarından Naciye, Ömer ve Fatma küçük yaşta hayatını kaybetti. Oğulları Mustafa ilkokulda okurken, eşi Ali Rıza Efendi’nin vefatı üzerine, çocukları Mustafa ve Makbule ile birlikte bir süreliğine kardeşi Hüseyin Ağa’nın çiftliğine yerleşti. Bu sırada, Atatürk’ün ifadesiyle, iyi kalpli bir insan olan Ragıp Bey ile evlendi.

Balkan harbinden sonra, birçok Türk ailesi gibi, kızı Makbule ile birlikte Selanik’ten göç ederek geldiği İstanbul’da Beşiktaş-Akaretler’de bir eve yerleşti. Milli Mücadele döneminde Ankara’ya gelen Zübeyde Hanım, 1919’da ayrılmak zorunda kaldığı oğlu Mustafa Kemal’i, yıllar sonra Ankara’da Devlet Başkanı olarak gördü. 14 Ocak 1923’te tedavi olmak amacıyla gittiği İzmir’de 66 yaşında vefat etti.

Etiketler: atatürkün annesi, zübeyde hanım, zübeyde hanımın yaşamı, atatürk, atatürkün ailesi, selanik,
Eklenme: 16.09.2009
Okunma: 14037

Yorumlar

vahdet - 3 Mayıs 2012, Perşembe 03:26
atatürkün annesi zübeyde hanım ile ilgili bilgi vermiş olmanıza ve bu vesileyle zübeyde hanımın hayatı hakkında fikir sahibi olmamıza yardımcı olduğunuz için sizlere gönülden teşekkür ederim

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası