Ali Rıza Efendi

Ali Rıza Efendi’nin Hayatı

Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi 1841 yılında Selanik’te doğdu. Söke’den Selanik’e yerleşmiş Türkmenlerden “Kırmızı Hafız” lakaplı Ahmet Efendi’nin oğludur. İlkokulu Abdi Hafız Mahalle Mektebi’nde okudu.

Ali Rıza Efendi, Selanik’te Evkaf İdaresi’nde katiplik, daha sonra Gümrük Muhafaza Teşkilatı’nda memurluk yaptı. Memuriyet hayatına devam ederken, Hacı Sofi ailesinden Feyzullah Ağa’nın kızı Zübeyde Hanım’la evlendi.

1876 yılında Selanik Asakir-i Milliye taburunda subay olarak görev alan Ali Rıza Efendi, daha sonra kereste ticareti yapmaya başladı.

Zübeyde Hanım’la olan evliliğinden beş çocuğu oldu. Çocuklarından Naciye, Ömer ve Fatma fazla yaşamadı. Sadece Mustafa (Atatürk) ve Makbule (Atadan) hayatlarına devam edebildi. Ali Rıza Efendi tek oğlu olan Mustafa’nın Şemsi Efendi Mektebi’nde okumasını istiyordu. Mahalle mektebinde eğitim hayatına başlayan Mustafa, bunun üzerine Şemsi Efendi Mektebi’ne yazıldı. Ali Rıza Efendi, Mustafa Kemal ilkokulda okuduğu sırada 1888’de rahatsızlanarak hayatını kaybetti.

Etiketler: ali rıza efendi, atatürkün babası ali rıza efendi, ali rıza efendinin hayatı, ali rıza efendi kimdir, ali rıza efendi hakkında bilgi,
Eklenme: 16.09.2009
Okunma: 20115

Yorumlar

Fevzi - 18 Haziran 2013, Salı 22:36
Büyük Önder Atatürk ün babası Ali Rıza Efendinin hayatını okumuş ve bilgi sahibi olmuş oldum. Ali Rıza Efendi, Mustafa Kemalin iyi yetişmesi için elinden gelen her şeyi yapmış, onun okuması yani iyi bir eğitim alması için büyük çaba sarf etmiştir. Ancak rahatsızlanarak genç yaşta hayata veda etmiştir.
Gökalp ÇAKMAK - 17 Eylül 2009, Perşembe 04:08
atatürkün babası ali rıza efendi ve atatürkün annesi zübeyde hanım, sizlere şükranlarımızı sunarız, atatürk gibi bir evladı bizlere ve bu vatana kazandırdığınız için.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası