Atatürk Milliyetçiliği

Milliyetçilik ne demektir?

Kavram olarak Milliyetçilik, tarih boyunca aynı toprak üzerinde din, dil, ve kültür bağı ile bağlı olarak yaşamış bir milletin, kendi devleti dışında hiçbir devletin himayesini kabul etmeksizin yine özgürce bir arada yaşama hakkının var olması gerektiğinin savunulması demektir.

Avrupa’da ve dünyada milliyetçilik anlayışı

Avrupa’da 19. yüzyıl başlarında görülen milliyetçilik akımı, 1789 Fransız İhtilali ile tüm Avrupa’yı sarmış, Osmanlı himayesinde olan Balkan devletlerinin ayaklamalarına hatta bağımsızlıklarını ilan etmelerine kadar gitmiştir.

20. yüzyıla gelindiğinde milliyetçilik akımları kendisini en keskin bir biçimde tüm dünyada göstermeye başlamış, milliyetçilik diğer adıyla “Ulusçuluk” kavramı farklı yorumlara da alet olmuştur. Bu farklı düşünceler, sonuçta bazı devletlerin bu kavramı değişik yorumlamasına ve devletlerin birbirlerinin topraklarına göz dikmesine kadar uzamıştır.

Bunun sonucunda Birinci Dünya Savaşı bile çıkmış, tüm dünya insanlarının geleceği bir ateş çemberi içerisine atılmıştır. Ulusların birbirine olan tahammülü ortadan kalmış, yalnızca kendi milletlerinin üstün olduğuna inanılan yanlış bir politika izlenmesine sebep olunmuştur. Emperyalist sömürgeci anlayış çığ gibi büyümüştür. O dönemler ülke yönetiminde söz sahibi olanların (Almanya, İtalya v.b) izlediği yönetim anlayışı milliyetçilik olarak tarif edilse de, aslında milliyetçilikle alakası olmayan sadece kendi milletinin üstün olduğuna inanılan karanlık bir düşünce sisteminden başka bir şey değildir.

Atatürk’ün milliyetçilik anlayışı ve Atatürk milliyetçiliği üzerine...

Kurtuluş Savaşı’nda milliyetçilik

Milliyetçilik (Ulusçuluk) kavramı, Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük rol oynamıştır. Vatan toprakları dış ülkeler tarafından karış karış işgal edilirken yüzyıllardır aynı topraklar üzerinde barış içerisinde yaşadığımız azınlıklar bile çeteleşerek Anadolu insanına büyük eziyetler çektirmişlerdir.

Atatürk Milli Mücadele yıllarında Anadolu’ya geçerek halkı örgütlemiş, doğru bir milliyetçilik anlayışı güderek vatan topraklarının işgaline son verilmesi gerektiğini her fırsatta dile getirmiştir. Tabi bu hiçte kolay olmamış bağımsızlığın bedeli her açıdan oldukça ağır olmuştur. Türk insanı bu başarıyı Atatürk’ün dediği gibi “ya istiklal ya ölüm!” parolasını kendisine yol bilerek gerçekleştirmiştir. İstiklal Savaşı’nda binlerce insanımız hayatını kaybetmiş ülke ekonomisi bitmiş bir duruma gelmiştir. İşte burada Atatürk milliyetçiliği devreye girmiş ve ülke çok kısa sürede toparlanarak büyük atılımlar gerçekleştirmiştir ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur.

Atatürk Milliyetçiliği ne demektir?

Atatürk Milliyetçiliği, hiçbir ulusun toprak bütünlüğüne göz dikmeden kendi ulusunun çağdaş bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi demektir. Atatürk milliyetçiliği kendi toprak bütünlüğüne hiçbir müdahaleyi kabul etmeyen, vatanın her bir karış toprağını kutsal bilmek demektir. Bu uğurda her türlü fedakarlığı yapabilmek demektir. Bu açıdan değerlendirildiğinde, en net haliyle, tüm dünya barışına katkıda bulunmak ve kendi toprak bütünlüğünü korumak ve ülkesi için çok çalışıp medeni kabul edilen ölçüler içerisinde yaşamak arzusu olarak ta tanımlayabiliriz.

Sonuç olarak

Tüm dünyanın gıpta ile baktığı Türkiye’mizi çok sevip, Atatürk milliyetçiliğine gönülden bağlı, Türk insanına yakışır bir şekilde varlığımızı sürdürmeliyiz. Bu uğurda hiçbir fedakarlıktan kaçınmamak ve Atatürk’e layık olmak bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin en büyük görevi olmalıdır. Atatürk milliyetçisi olmak Atatürk ilkeleri ve inkılaplarına gönülden bağlı kalmaktan geçer. Birkan Soylu - ataturkdevrimleri.com

Etiketler: atatürk milliyetçiliği, atatürkün milliyetçilik anlayışı, ulusçuluk, milliyetçilik akımları,
Eklenme: 19.09.2009
Okunma: 3593

Yorumlar

beyza çelikel - 6 Ocak 2014, Pazartesi 22:18
atatürkün milliyetçilik anlayışı ile ilgili yazı makalesini ilgiyle okudum. milliyetçilik kavramının ne manaya geldiğini en güzel biçimde öğrendim. atatürk ülkemiz için büyük fedakarlıklarda bulunmuş ve devletimizi çağdaş bir devlet konumuna getirmiştir. atatürk milliyetçiliğinin ne olduğunun özet olarak yazılması ile herkes inanıyorum ki bu konu hakkında çok şey öğrenmiştir. atatürk milliyetçiliği vatanı ve milleti çok sevmek diğer devletlerin toprak bütünlüğüne saygı duymak demektir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası