Gaziler Günü

Gaziler Günü

TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik unvanının verildiği gün olan “19 Eylül” bütün yurtta “Gaziler Günü” olarak kutlanır. Atatürk’e Sakarya Savaşı sonrası (19 Eylül 1921) verilen bu unvan adeta tüm gazilerimize olan şükran duygularımızın birleştiği müstesna bir gündür. Her yıl 19 Eylül’de bütün yurtta bu özel gün çeşitli etkinliklerle kutlanmakta ve tüm gazilerimiz en özel şekilde anılarak hatırlanmaktadır.

Türkiye’de bir çok yerde faaliyet gösteren Muharip Gaziler Derneği, Şehit aileleri ve Gaziler Derneği gibi dernekler bu organizasyonlarda gazilerimiz ile birlikte yer alarak bu özel güne bambaşka bir anlam katmaktadırlar.

19 Eylül Gaziler Günü törenleri her yıl olduğu gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başlar, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’mızın okunması ile devam eder. Bu anlamlı günde hayatta olan gazilerimiz en özel şekilde ağırlanarak kendileri ile yakından ilgilenilir.

Atatürk’ün, “Ordumuz, Türk Milletinin çelikleşmiş ifadesidir” sözü, her Türk vatandaşının gerektiğinde vatan ve millet uğruna canını seve seve verebilecek yüksek karakterde bir millet olduğunu ifade eder. Milletimizin, vatan savunmasına tek yürek olarak gidebilecek yüksek bir ruha sahip olduğunu anlatır.

Bugün bile gelinen noktada bu ruh asla ölmemiştir. Kurtuluş Savaşı’ndan beri her daim canlı olarak fedakar yüreklerde yaşamaktadır. Türk milletinin yüksek karakterinde olgunlaşan vatan ve millet sevgisi bütün güçlükleri yenebilecek en yüksek seviyededir. Hiçbir gücün yıkamayacağı bu ruhu taşıyan asil gazilerimiz bunun en güzel örneği olarak karşımızda durmaktadırlar.

Bizler, gazilerimizle ne kadar övünsek azdır. Onlar, o kadar asil bir yüreğe sahiptirler ki işte belki de bu yüzden bu özel durum kendilerine nasip olmaktadır. Gazilik şeref ve onuruna nail olmuş insanlarımız her şeyin en güzeline layık olanlardır. Onlar saygının en büyüğünü hak edenlerdir.

Evet dediğimiz gibi, bizler gazilerimizle ne kadar övünsek azdır, azdır ama onların Türk milletinin övünçlerinden olduklarını düşündüğümüzde, kendilerinin her açıdan kalkındırılması, el üstünde tutulması gerektiği gerçeğini de asla unutmamalıyız. Bu onuru taşıyan insanlarımızı sadece 19 Eylül’de değil günün her anında düşünmeli ve her türlü sıkıntılarını el ele vererek gidermeliyiz.

Bu anlamda kurulmuş olan şehit aileleri ve gaziler derneklerini sürekli ziyaret etmeli ve elimizden geldiğince onlara yardımcı olmalıyız. Bu dernekler hiçbir çıkar gözetmeksizin faaliyet göstermekte ve şehit aileleri ile gazi yakınlarını yalnız bırakmamaktadırlar. Bugün içinizden, “Bende şehit ve gazilerimiz için bir şeyler yapabilsem” diye bir şeyler geçiriyorsanız eğer, gelin bu dernekler ile hemen irtibata geçin. Göreceksiniz ki büyük bir ulvi görevin sizde parçası olacaksınız. Bu milli hazzı öylesine yüksek yaşayacaksınız ki, bu onuru taşımanın verdiği yüceliği en derinde sizde hissedeceksiniz.

Gelin, ertelemeden! Sizde ortak olun bu müstesna birlikteliğe… Birkan Soylu

Etiketler: gaziler günü, gazi günü yazı, gaziler günüyle ilgili yazı, gaziler günü makalesi, gaziler günü hakkında bilgi,
Eklenme: 23.09.2009
Okunma: 3206

Yorumlar

Selin Ak - 6 Ocak 2014, Pazartesi 13:24
kısaca gaziler günü hakkında en iyi bilgiyi öğrendim.Gazileri hiçbir zaman unutmamalıyız.Gaziler günü ile ilgili özet bilgilerin faydalı olacağı inancındayım.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası