Atatürk İlkeleri Nelerdir

Atatürk ilkeleri nelerdir?

Atatürk ilkeleri ve kısa açıklamaları.

Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ileri görüşlü bir devlet adamı olarak bir dizi yeniliklere imza atmış ve ülkenin her açıdan yükselebilmesi için bir çok ilkeleri de hayata geçirmiştir.

Atatürk, ülkenin gelecekte de var olabilmesi ve çağdaş modern bir anlayış içerisinde yaşamını idame ettirebilmesi için her alanda çalışmalar yapmış büyük bir devlet adamıdır. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte henüz yeni bir ülkenin temelleri atılmış olmasına rağmen, milletin Atatürk’e, Atatürk’ünde Türk milletine duyduğu güven ile devletimiz hızlı bir yükselişe geçerek tüm dünyanın büyük hayranlığını kazanır bir hale gelmiştir. Milletçe, milli birlik ve beraberlik içerisinde “Atatürk ilkeleri” uygulamaya konulmuş ve üstün başarılar elde edilmiştir.

Atatürk ilkeleri ve inkılapları birbirinden ayrılmaz bir bütünün parçalarıdır adeta. Yenilikleri gerçekleştirebilmenin, ilkeleri tam olarak anlamak ve uygulamaktan geçtiğini çok iyi anlamamız gerekmektedir. Örnek verecek olursak; Kendi toprak bütünlüğümüze Atatürk’ün milliyetçilik ilkesinin anlamı içerisinde sahip çıkarken, dünya üzerinde var olan diğer ülkelerinde toprak bütünlüğüne o derece saygı göstermeyi ihmal etmemeliyiz. İyi bilmeliyiz ki her ulus kendi ülke sınırları içerisinde bizler kadar özgür ve yeniliklere açık bir ortam içerisinde yaşamayı hak etmektedir. Zaten Atatürk milliyetçiliği de bunu istemektedir.

Atatürk ilkeleri yalnızca Türk milletinin ülke sınırları içerisinde uyguladığı bir düşünce sistemi değil tüm dünya ülkelerinin toprak bütünlüğüne saygılı bir dünya görüşünü de ifade etmektedir. İşte bu yüzden Atatürk’ün ilkeleri evrensel bir dünya görüşü olarak ta kabul edilmelidir. Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar bir devlet politikası olarak uygulanan Atatürk ilkeleri, bugün olduğu gibi yarında bizlerin yol haritası olacak ve olmaya da devam edecektir.

Atatürk ilkeleri nelerdir? şeklinde sorulacak bir soruya ancak, bu ilkelerin anlamlarının iyi anlaşılıp sonra iyi anlatılmasıyla cevap verilebilir.

Şimdi Atatürk ilkelerini ve anlamlarını kısa bir özet şeklinde sizlerle paylaşalım.

Cumhuriyetçilik: Halkın kendisini yöneteceği kişileri özgür bir ortamda seçerek iş başına getirmesini ifade eder. Bu şekilde halk, kendi kendini yönetmiş, yani devlet yönetimine katılmış olur. Atatürk’ün Cumhuriyetçilik ilkesi halkın seçme ve seçilme özgürlüğünü ifade eder. Bütün kuralların kanun çerçevesinde işlediği, insanların kanunlar çerçevesinde eşit tutulduğu en demokratik yönetim biçimidir.

Milliyetçilik: Atatürk milliyetçiliği, bugün dünyadaki en geçerli milliyetçilik anlayışıdır. Yalnızca kendi topraklarında yaşayan insanların kendi toprak bütünlüğüne sahip çıkmasını değil tüm dünya devletlerinin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini ifa eder. Bütün milletlerin kendi vatan toprakları içerisinde huzur ve mutluluk içerisinde hiçbir baskı altında kalmadan yaşayabilmesini amaçlar.

Halkçılık: Cumhuriyet rejimi ile yönetilen bir ülkede, yöneticilerin olduğu kadar vatandaşlarında devlet imkanlarının kullanılmasında halk yararının gözetilmesini ifade eder. Kurtuluş Savaşı yıllarından beri ulusal birlikteliğin sembolü haline gelmiştir. Halkçılık, topyekün kalkınmada, yönetimde, ülke gelirlerinin dağılımında, devletin imkanlarının kullanılmasında halk yararının gözetilmesini, yani halkın geleceği için çalışılması gerektiği anlamını taşır. Bütün millet bireylerinin hiçbir ayrıcalığa müsaade edilmeden yasa önünde eşitliği esasına dayanır.

Laiklik: Tamamen din özgürlüğünün sağlanmasını, din olgusunun çağdaş bir düzeye getirilmesini ifade eder. Din ve devlet işlerinin ayrı tutulmasını, herkesimden insanın kendi inancını özgürce yaşayabileceği bir ortamın oluşturulması gerektiğini savunur. Devletin din ve vicdan hürriyetini tüm bireylerine tanıması ve bunu kanunlarla desteklemesi anlamını taşır.

Devletçilik: Ekonomik ve sosyal açıdan kalkınmanın gerçekleştirilmesi için uygulamaya konulması gereken politikaların ivedilikle hayata geçirilmesi demektir. Devlet sektörü ile özel sektörün birlikte çalışarak, milletin kalkınması adına, yapılması gereken işlerin ivedilikle yapılması fikrini savunur. Özel sektörün millet yararına desteklenmesini ve her sahada milletçe başarının yakalanması çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eder.

İnkılapçılık (Devrimcilik): İnkılapçılık yenilik demektir. Geçerliliğini yitirmiş, fayda sağlaması artık mümkün olmayan işlerin bir düzene sokulması demektir. Bilimin öncülüğünde çağın getirdiği yeniliklerin vakit geçirilmeden uygulamaya konulmasını ifade eder. Ülkenin ilerlemesi ve kalkınması için yeni ve faydalı işlerin yapılmasıdır.

Etiketler: atatürk ilkeleri nelerdir, atatürk ilkeleri ve açıklamaları, atatürk ilkeleri ve anlamları,
Eklenme: 25.09.2009
Okunma: 74450

Yorumlar

mutlu - 20 Temmuz 2012, Cuma 12:34
atatürk ilkeleri nelerdir madde madde yazılması anlam bütünlüğünü yakalamada kolaylık sağlıyor
ebru - 25 Mart 2012, Pazar 14:32
atatürk ilkelerini anlamak için belki defalarca okursun ama anlamını öğrenince iykide okumuşum dersin
akın - 15 Nisan 2011, Cuma 18:44
atatürk ilkeleri nelerdir konusu için yazılmış olan en güzel yazı bu yazıdır
ayşe - 2 Nisan 2011, Cumartesi 21:34
atatürkün ilkeleri muhteşem
orhan - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Atatürk ilkeleri nelerdir kısaca açıklaması diye baktım çok başarılı bir çalışma olmuş. Atatürke yakışan bir toplum olarak, bu topraklarda onun ilke ve devrimleri sayesinde sonsuza kadar yaşayacağımıza inanıyorum.
Mustafa - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Atatürkün ilkeleri ile modern bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti, ilkelerin sağladığı faydalardan sürekli yararlanmasını bilecektir.
hadise - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
atatürk ilkeleri çok güzel
dmla - 14 Mart 2010, Pazar 16:03
evet atatürk ün ilkeleri cok güzel ama bu sitede ifade edilme tarzıda güzel...
iremsu - 21 Şubat 2010, Pazar 12:18
harika atatürk ilkeleri çok güzel
mehmet - 9 Aralık 2009, Çarşamba 19:41
atatürk ilkeleri ve anlamları çok güzel
FATMA - 9 Aralık 2009, Çarşamba 19:37
Atatürkün ilkeleri güzel,ona TEŞEKKÜR ederiz
mehmet - 16 Kasım 2009, Pazartesi 18:44
atatürk ilkeleri çok anlamlı ilkelerdir
mahide eryılmaz - 28 Ekim 2009, Çarşamba 10:31
atatürkün ilkeleri ve anlamları her türk evladınca iyi anlaşılmalı ve uygulanmalıdır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası