Saltanatın Kaldırılması

Osmanlı Devleti’nin her döneminde hüküm süren saltanata artık bir son verilmeliydi.

TBMM’nin açılması ile başlayan yeni dönemde, bu konu değerlendirilmiş ve 1 Kasım 1922 tarihinde kabul edilen kanunla Saltanat kaldırılmış, halifelikte tamamen saltanattan ayrılmıştır.

Atılan bu önemli adım, Osmanlı Devleti’nin hukuki olarak sona erdiği manasına gelmekteydi. Yapılan bu büyük inkılap sayesinde uluslar arası yapılacak antlaşmalarda artık Osmanlı Devleti olmayacaktı.

20 Ocak 1921’de kabul edilen anayasa ile egemenliğin artık millete ait olduğu belirtilmişse de, o dönemde Kurtuluş Savaşı’nın devam etmesi nedeni ile saltanatın kaldırılabilmesi için şartlar henüz olgunlaşmamıştı.

Atatürk, Türk milletinin geleceği için yaptığı çalışmalarda istediği hedeflere bir bir ulaşıyordu. Mecliste yapmış olduğu konuşmada milletin kendi gayretleriyle bağımsızlığını kazandığını, bu yüzden saltanatın kaldırılması gerektiğini savunuyordu. Zaten Osmanlı devletinden kalma saltanatın devamı milli mücadelenin de ruhuna ters bir hal teşkil ediyordu.

1 Kasım 1922’de saltanat kaldırılmış ancak halifelik makamı halen devam etmekteydi. Bu makama TBMM kararı ile Osmanlı sülalesinden Abdülmecit Efendi getirildi.

Etiketler: saltanatın kaldırılması, 1 kasım 1922, saltanatın kaldırılması tarihi, saltanat kaldırılması,
Eklenme: 14.11.2008
Okunma: 38371

Yorumlar

yıldız - 5 Ağustos 2013, Pazartesi 12:53
1 kasım 1922 saltanatın kaldırılması hakkında özet bilgi edindim.
Esen - 25 Ocak 2012, Çarşamba 11:34
Bu sayfada yazıldığı gibi saltanatın kaldırılması 1 Kasım 1922 de olmuştur. Açıklayıcı ve anlaşılır bu yazınızın faydalı bir bilgi olduğu düşüncesindeyim.
Nazan PEKDOĞAN - 11 Şubat 2009, Çarşamba 19:09
Dünyanın en zeki insanına minnettarlığımı sunar, yaptığı tüm güzellikler için teşekkür ederim.
kemal demir - 23 Aralık 2008, Salı 21:21
saltanatın kaldırılmasıda atatürkün yaptıgı isabetli icratlarından biridir..
yunus - 14 Aralık 2008, Pazar 19:46
sitenizde atatürk resimleri fazla değil.sitenizi atatürk resimleri ile doldurursanız daha memnun oluruz.yunus kardeşler
yakup gülaydın - 17 Kasım 2008, Pazartesi 16:57
bu vatan bu topraklar bizim insanımızın, atatürk sayesinde bu güzel günleride gördük çok şükür

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası