Atatürk’ün Türk Dili İle İlgili Sözleri

Atatürk, Türk diline büyük önem veriyordu. Bu yüzden Milliyetçilik ilkesi ile yakından ilişkisi olan Türk dilinin korunması çabalarına büyük destek vermiştir. Atatürk, Türk dilinin zengin ve geniş bir dil olduğunu ifade ederek, Türk dilinin mutlaka yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarılması gerektiğini söylemiştir. Türkçe’nin Türk medeniyetini kucaklayacak en güzel dil olduğunu ifade eden Atatürk, Türk diline verdiği büyük önemi söylediği özlü sözler ve yaptığı çalışmalar ile gözler önüne sermiştir.

Atatürk’ün Türk dili (Türkçe) hakkındaki düşünceleri ve Türk dilinin geliştirilmesi çabalarına ilişkin söylediği sözleri

Atatürk’ün Türk dili ile ilgili sözleri

Türk milletinin dili Türkçe’dir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır. (1929)

Zengin sözlüğümüzün toplandığı gün, milli varlığımız en kuvvetli bir dal kazanacaktır. Bizim milliyetçiliğimizin esası dil birliğinin korunmasıyla mümkün olacaktır. (1938)

Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sayısız felaketler içinde ahlakının, geleneklerinin, hatıralarının, çıkarlarının, kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin, kalbidir, zihnidir. (1929)

Güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Bizim ahenkli, zengin lisanımız yeni Türk harfleriyle kendini gösterecektir. (1928)

Türk dili zengin, geniş bir dildir. Her kavramı ifade kabiliyeti vardır. Yalnız onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde çalışmak lazımdır. (1930)

Gaye, bugünkü ve yarınki Türk’ün medeniyetini kucaklayacak en güzel ve en ahenkli Türkçe’dir. (1932)

Milli duygu ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli duygusunun gelişmesinde başlıca etkendir.

Büyük Türk tarihine, Türk dilinin kaynaklarına, zengin lehçelerine, eski Türk eserlerine önem veriyoruz. Baykal ötesindeki Yakut Türklerinin dil ve kültürlerini bile ihmal etmiyoruz. (1924)

Türk dili, dillerin en zenginlerindendir, yeter ki bu dil bilinçle işlensin.

Milli bilincin ayakta kalabilmesi ve uyanık bulunması için dil ve tarih uğrunda çalışmaya mecburuz.

Ülkesini yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır. (1930)

Türk dilinin kendi benliğine, aslında güzellik ve zenginliğe kavuşması için, bütün devlet teşkilatımızın dikkatli, ilgili olmasını isteriz. (1932)

Türk dilinin sadeleştirilmesi, zenginleştirilmesi ve kamuoyuna bunların benimsetilmesi için her yayın vasıtasından faydalanmalıyız. Her aydın hangi konuda olursa olsun yazarken buna dikkat edebilmeli, konuşma dilimizi ise ahenkli, güzel bir hale getirmeliyiz. (1938)

Milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri de dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz. (1931)

Başka dillerdeki her bir sözcüğe karşılık olarak dilimizde en az bir sözcük bulmak ya da türetmek gerekir. Bu sözcükler kamuoyuna sunulmalı, böylece, yaygınlaşıp yerleşmesi sağlanmalıdır.

Türk milletinin milli dili ve milli benliği bütün hayatında egemen ve esas kalacaktır. (1933)

Etiketler: atatürkün türk dili ve türkçe hakkında söylediği sözler, atatürkün türk dili ile ilgili veciz sözler, atatürkün türk dilinin korunması için söylediği,
Eklenme: 01.10.2009
Okunma: 367039

Yorumlar

Faruk Akdaş - 7 Ocak 2014, Salı 22:36
Mustafa Kemal Atatürk ün Türk dili ile ilgili sözleri biliyoruz ki güzel Türkçemize fayda sağlaması için söylenmiş sözlerdir. Türk dili ile ilgili Atatürkün söylemiş olduğu bu sözlerin değeri çok büyüktür.
tuğçe aydın - 7 Kasım 2012, Çarşamba 09:59
Atatürk ün sözlerini koyduğunuz için teşekkür ederim
vildan - 23 Şubat 2012, Perşembe 10:20
atatürkün dil konusundaki düşünceleri iyi incelenirse dilin bir milletin millet olma özelliklerinden biri olduğu görülür
ayşe - 18 Aralık 2011, Pazar 13:15
atatürkün bu sözleri bence çok güzel atatürk türkçeye önem vermesi beni çok mutlu etti
çağatay - 6 Aralık 2011, Salı 18:45
Gerçektende çok güzel sözler
özgül - 3 Aralık 2011, Cumartesi 15:02
türkçe çok güzel ve önemli bir dil
tuğçe ve tuğba - 29 Kasım 2011, Salı 11:46
türkçeyi çok seviyoruz
yasemin - 11 Kasım 2011, Cuma 16:28
atatürk ü çok seviyorum gerçekten helal olsun
bulut - 9 Kasım 2011, Çarşamba 20:41
dünyadaki hiç bir dile değişmem güzel türkçemizi
zeynep - 3 Kasım 2011, Perşembe 20:01
Arkadaşlar Türkçemiz adeta avuçlarımızın içinde pırıl pırıl parıldayan bir melek Şimdi bu melek uçup gitse biz ne yaparız? Hayattan koparız. Türkçesiz de hayat olmaz işte. Narin ve güzel Türkçemize bir melek gibi davranalım ve onu lütfen koruyalım. (Siz de düşüncelerinizi yazın)
zeynep - 3 Kasım 2011, Perşembe 19:52
Bence de. Atatürkün bu sözleri kulağımıza küpe olsun ki, güzel Türkçemizin önemi de aklımızdan hiç çıkmasın. Sözler için teşekkürler.
gamze - 27 Ekim 2011, Perşembe 20:20
çok güzel sözler çok beğendim teşekkürler
hakan - 15 Ekim 2011, Cumartesi 16:53
Yaşasın Türk dili
aysel - 9 Ekim 2011, Pazar 17:02
atatürk ü sevgi ve saygı ile anıyoruz çünkü o bizler için Cumhuriyeti kurdu
bahar çidem - 5 Ekim 2011, Çarşamba 14:56
bence müthiş olmuş.herkes türkçeyi doğru kullanmalı.
izel bahadır - 25 Eylül 2011, Pazar 19:08
Hepimizin bildiği gibi Atatürkün Türk diline verdiği önemi anlatan sözleri, milletimizin okuyup yazmasında kolaylık sağlayacağı ve millet olabilme şartlarından en önemlilerinden biri olarak anlatılıp yorumlanmaktadır. Türkçemize sahip çıkalım ve yabancı dillerin etkisinden kurtaralım. Öz Türkçemiz ile yazıp konuşalım.
nebile - 25 Eylül 2011, Pazar 19:01
atatürkün türk diline verdiği önem ile ilgili sözleri hepimize birer öğüt olsun, ben şahsen mustafa kemal atatürk hayranı olarak türk diliyle ilgili yaptığı çalışmaları sonuna kadar haklı buluyorum
burçak - 25 Eylül 2011, Pazar 18:58
atatürkün türk diline verdiği önemi anlatan sözler karşısında mutlu olmak ve atatürke şükran duymak lazım
Sadun - 25 Eylül 2011, Pazar 14:32
Atatürkün dil ile ilgili sözler söylemesinin faydalarını millet olmakla görüyoruz. Dili olmayan millet olamaz.
han şahiner - 19 Eylül 2011, Pazartesi 13:12
önder atatürkün türkçe hakkındaki sözleri beni çok etkiledi ve atamla gurur duydum
utku - 19 Eylül 2011, Pazartesi 13:09
atatürkün türk dili ve türkçe ile ilgili sözleri sayesinde milletimiz türkçenin değerini daha iyi anlamaktadır
yusuf - 13 Mayıs 2011, Cuma 19:41
türk diline sahip çıkmalıyız
özgenur - 13 Mayıs 2011, Cuma 19:12
atam hep seninleyiz ve hiç vazgeçmeyeceğiz.biz ölmedikçe bu dünyadan türkçe kalkmayacak.asla türkçemizi öldürmeyeceğiz.yabancı sözcük gördüğümüz yerde lütfen tepki gösterelim arkadaşlar biz türküz ve türk kalacağız
ceren - 12 Mayıs 2011, Perşembe 12:22
dilini koru
çağla - 5 Mayıs 2011, Perşembe 18:14
türkçe çok iyi bir dildir türkçeyi çok iyi korumalıyız

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası