Cumhuriyetin İlanı

Cumhuriyetin ilanı 29 Ekim 1923

29 Ekim 1923 yılında ilan edilen cumhuriyet tamamen halkın iradesini gözeten bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet; demokratik bir ortamda, halkın kendi kendisini yönetecek kişileri seçme ve seçilme özgürlüğüdür. Atatürk’te bu rejim sistemini seçerek ülkesinin yönetiminde halkının söz sahibi olmasını istemiştir. 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılması ile babadan oğula geçen yönetim biçimi olan, padişahlıkta tamamen ortadan kaldırılmıştır.

Gerçekte TBMM`nin açıldığı tarih olan 23 Nisan 1920’de milli egemenliğin hakim kılındığı yeni bir devlet kurulmuştu ama Kurtuluş Savaşı’nın devam ettiği o günlerde bu yeni rejim sistemini açıklamak yada adını koymak milli birlik ve beraberlik açısından uygun görülmemişti.

Saltanatın kaldırılması ve Lozan Antlaşması’nın yapılmasından sonra, TBMM’de en çok tartışılan konulardan belki de en büyüğü yeni kurulan devletin niteliği sorunuydu. Bu yüzden yeni devlet rejiminin bir an evvel açık bir şekilde belirlenmesi gerekiyordu.

Mustafa Kemal Paşa 28 Ekim gecesi arkadaşlarına sorunun çözümüne ilişkin düşüncelerini açıkladı. İsmet İnönü ile beraber o gece devletin niteliğinin cumhuriyet olduğunu saptayan bir yasa tasarısı hazırladı.

Mustafa Kemal Paşa milletvekilleri ile bir bir görüşerek, hazırladıkları kanun tasarısı ile ilgili düşüncelerini öğrendi. Bu tasarıda “Hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğu ve Türkiye Devletinin hükümet şekli cumhuriyettir” gibi hükümler yer alıyordu. Görüşmelerin ardından parti grubunda cumhuriyetin ilanı kabul edildi. Hemen ardından Büyük Millet Meclisi toplandı  ve ilk önce anayasa komisyonunun tutanağı okundu. Bazı milletvekilleri cumhuriyet ile ilgili ateşli ve heyecanlı konuşmalar yaptılar. Ardından Şair Mehmet Efendi bütün milletvekillerini “yaşasın cumhuriyet” diye bağırmaya davet etti. Tüm milletvekilleri hep bir ağızdan “yaşasın cumhuriyet” diye bağırdılar. 29 Ekim 1923 günü kanun kabul edilerek yeni Türk Devletinin adı Türkiye Cumhuriyeti olarak değiştirilmiş oldu.

Atatürk’ün siyasal alanda yaptığı devrimlerden bir tanesi olan cumhuriyetin ilanı ile artık Türk milleti kendi yönetim şeklini de tamamen değiştirmiş bulunmaktaydı. 29 Ekim tarihinde anayasanın bu konuya ilişkin ilgili maddeleri değiştirilerek ülkenin yeni yönetim şeklide cumhuriyet olarak şekillendirilmiştir.

Oy birliği ile Mustafa Kemal Paşa Cumhurbaşkanlığına seçilerek, ilk Cumhurbaşkanımız olmuş ve kürsüye çıkarak şöyle demiştir: “Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır.”

Etiketler: cumhuriyetin ilanı, 29 ekim 1923, cumhuriyet ilanı, cumhuriyetin ilan edilmesi hakkında yazı makalesi, cumhuriyetin ilan edilişi, 29 ekim,
Eklenme: 14.11.2008
Okunma: 110450

Yorumlar

Hasat - 12 Ocak 2013, Cumartesi 18:46
29 ekim 1923 tarihinde ne olmuştur diyorsanız bence bu yazıyı okuyunuz.
seda - 9 Ekim 2012, Salı 11:09
29 ekim 1923 cumhuriyetin ilanı ile ilgili araştırma yazıları içinde bu yazıyı beğendim
erkut - 18 Şubat 2012, Cumartesi 08:23
Atatürk sayesinde ilan edilen cumhuriyet, getirdiği özgürlükler ile halkımız tarafından hemen benimsenmiş, günümüze kadar yıkılmadan gelebilmiştir.
nezahat - 1 Aralık 2011, Perşembe 08:55
cumhuriyetin ilanı bizlere modern bir hayatın yanında özgürce yaşamanın sevincini de vermiştir işte bu yüzden cumhuriyetin ilanı çok önemlidir.
ılgaz - 23 Ekim 2011, Pazar 12:00
Bir ülkede cumhuriyetin ilan edilmesi kadar güzel bir şey olacağını düşünmüyorum. En güzel yönetim şekli cumhuriyettir.
ercan - 21 Eylül 2011, Çarşamba 20:05
cumhuriyetin ilanı tarihi açıdan bakıldığında bir devrin kapanarak yeni bir devrin açılmasını ifade eder
Kemal Tuğracı - 13 Eylül 2011, Salı 18:00
Gazi paşamızın cumhuriyeti ilanı sayesinde ülkemiz büyük bir değişime uğramış ve çağdaş ülkeler seviyesine hızla tırmanmaya başlamıştır. Cumhuriyetin ilanı sayesinde demokratik ve özgür bir millet olmuşuzdur. Bütün milletlerin hayranlıkla izlediği devletimiz ilerlemelerin en hızlısını gerçekleştirmiştir.
şule - 5 Mayıs 2011, Perşembe 16:41
cumhuriyetin ilanı sayesinde türk milleti çok mutlu atam sana çok teşekkür ederiz
şahin mutlu - 8 Kasım 2009, Pazar 16:50
cumhuriyetin ilanı ve atatürkün diğer devrimleri türk milletini her alanda ileriye götürmüş değerli inkılaplardır. atatürk cumhuriyeti ilan etmekle türk milletine en büyük hediyeyi vermiştir zaten.
Alara - 1 Ekim 2009, Perşembe 22:38
atatürkün cumhuriyeti ilan etmesinden dolayı gurur duyuyorum, yaşasın cumhuriyetin ilanı ve atatürkün Türkiye cumhuriyeti
zehra irem - 26 Eylül 2009, Cumartesi 23:48
cumhuriyetimizin ilanı kadını ve erkek leri eşitlediği için ne mutlu türküm diyene
Fatih Yıldız - 9 Mart 2009, Pazartesi 17:56
Cumhuriyetin ilanı ile dünyamız bir başka güzel olmuştur. yaşasın cumhuriyet
Yiğithan - 11 Şubat 2009, Çarşamba 19:17
Biz birer Türk olarak Cumhuriyetin tüm güzelliklerini yaşadığımız için gururlu ve onurluyuz , YAŞASIN CUMHURİYET!!!!!!!!!
ata - 22 Ocak 2009, Perşembe 22:52
atatürkü ve cumhuriyet çok seviyorum, mustafa kemal atatürkün hayranıyım, en büyük türkiye
reyhan - 14 Aralık 2008, Pazar 19:50
laiklik ve cumhurıyetımızi ılelebet koruyacagız.ne mutlu türküm diyene.sizlerin sayesinde atatürkü herkes tanısın başarılı bir site begendim.
faruk - 12 Aralık 2008, Cuma 22:40
öncelikle siteniz harika olmuş ataturk devrimleri ile bulabilecegim tüm bilgileri buldum.Ayrıca 10 Kasımla ilgili şiiriniz çok harika teşekküreder başarılarınızın devamını dilerim.
selcuk - 6 Aralık 2008, Cumartesi 21:08
cumhurıyetımız ılelebet paidar yasayacaktır...laiklik ve cumhurıyetımız ılelebet koruyacagız...ne mutlu ataturkcuyum dıyene..29 ekım 1923 gunu bu sanlı ülkee kendını yenıden bulmustur..
Mualla - 17 Kasım 2008, Pazartesi 15:19
Cumhuriyetin ilanı sayesinde bu gün hepimiz çok daha huzurlu ve mutluyuz, ruhun şad olsun yüce Atatürk'üm.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası