Atatürk’ün Katıldığı İlk Savaş

Atatürk’ün katıldığı ilk savaş, Atatürk’ün Harp Okulundan mezun olduktan sonraki ilk görev yeri ve Atatürk’ün ilk savaşında elde ettiği başarı ve tecrübeleri.

Atatürk’ün katıldığı ilk savaş Trablusgarp Savaşı’dır.

Trablusgarp Savaşı (1911-1912)

İstanbul’da 11 Ocak 1905’de Kurmay Yüzbaşı olarak Harp Akademisi’nden mezun olan Mustafa Kemal, 5 Şubat 1905’te Şam’da bulunan 5. Ordu’ya atandı. Bu onun ilk görev yeriydi.

Atatürk’ün ilk görev yeri Şam’da bulunan 5. Ordu’dur.

Trablusgarp Savaşı ve Atatürk

1911 yılına gelindiğinde, İtalyanlar Trablusgarp’a saldırarak Osmanlı Devleti’ne savaş ilan ettikten sonra, Osmanlı Devleti, İtalyanlara karşı koymak için bölgeye asker gönderememiş sadece vatan sever bazı subaylar sivil kıyafetler ve zor şartlar altında Trablusgarp’a geçerek vatan topraklarının kaybedilmemesi için büyük çaba sarf etmişlerdir.

İşte bu subaylar arasında Mustafa Kemal’de vardı. Mustafa Kemal, bu uzun yolculukta rahatsızlanmış ancak iyilileştikten sonra arkadaşları ile birlikte  bölge halkını örgütleyerek, Derne, Tobruk ve Bingazi’yi düşmandan kurtarmışlardır.

Trablugarp Savaşı Atatürk’ün ilk katıldığı savaştır. Bu savaşta büyük tecrübe kazanan Mustafa Kemal, bundan sonraki hayatında bir çok savaşa katılmış ve tecrübe edindiği harp sanatını bütün savaşlarda en iyi şekilde icra etmiştir. En son Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasındaki büyük payı ile askeri ve siyasi yaşamında eşsiz başarılar elde etmiştir.

Savaş dolu yıllar ile geçen Atatürk’ün hayatı Türk Milletine adanmış bir hayattır. O, vatanı ve milleti için en ağır koşullara rağmen bütün gücü ile mücadele etmiş emsalsiz bir liderdir.

Etiketler: Atatürkün Katıldığı İlk Savaş, atatürk ilk savaşı, atatürk ilk katıldığı savaşı, atatürkün ilk savaşı ve başarısı,
Eklenme: 06.10.2009
Okunma: 44446

Yorumlar

polat ertan - 15 Mart 2013, Cuma 15:49
gazi atatürkün ilk askeri başarısı nedir ve bu başarıyı nerede elde etmiştir şeklinde bir araştırma yapıyorum, sanırım bu yazı oldukça yeterli olacak.
meral - 14 Eylül 2012, Cuma 20:05
Mustafa Kemalin ilk askeri başarısı Trablusgarpta İtalyanlara karşıdır.
zehra - 22 Kasım 2010, Pazartesi 11:54
22 Aralık 1911 yılında Tobruk Savaşı ile ilk zaferini kazanan Mustafa Kemal, daha sonra birçok savaş kazanarak bugünkü Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olmuştur. Saygı ile anıyorum.
Halis - 22 Kasım 2010, Pazartesi 11:48
Atatürkün kazanmış olduğu ilk savaş Trablusgarpta İtalyanlara karşı 1911 yılında ki Tobruk Savaşıdır. Atatürkün ilk zaferi olması sebebiyle önemlidir.
kemal yıldırım - istanbul - 10 Ekim 2009, Cumartesi 18:42
osmanlı devleti zamanında atatürkün ilk savaşı trablusgarp savaşı ve atatürkün savaşlarda elde ettiği başarılar saygı ile anılacaktır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası