Milliyetçilik ilkesi

Sadece milliyetçilik kavramı, anlam ve içerik bakımından bir çok manada değerlendirilebilir.

Dünyada bir çok savaşların, özelliklede birinci dünya savaşının çıkış sebebi olarak bir çok milliyetçi akımların sebep olduğu görülmektedir. Bu tip milliyetçi akımlar bu yüzyıl içerisinde bile maalesef kendisini  gösterebilmektedir. Bu milliyetçi akımlar asla Atatürk milliyetçiliği ile karıştırılmamalıdır.

Atatürk ilkelerinden milliyetçilik ilkesinin ne manaya geldiğini inceleyelim.

Atatürk milliyetçiliği anlam bakımından tamamen, Türk vatanını ve milletini sevmek ve sahip çıkmakla beraber, diğer ulusların da bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı göstermek demektir.

Atatürk bu duygu ile ulus kavramına oldukça önem vermiştir.O’na göre ulus; “Dil, kültür ve ülkü birliği ile birbirine bağlı vatandaşların meydana getirdiği sosyal ve siyasal bir topluluktur.”

Atatürk milliyetçiliğinde  ulus olmayı başaran milletlerin parçalanmasının oldukça güç olduğu anlatılmak istenmiştir. Ulusal kişilik ve benlik duygusu Atatürk milliyetçiliğinin ta kendisidir. Elde edilen başarılar tamamen ulusa mal edilmiş ve böylece ulus kavramı geliştirilmiştir.

Atatürk milliyetçiliği çok büyük bir hoşgörüyü de içinde barındırır. Sadece kendi ulusal varlığı ve birliğini değil diğer uluslarında varlığının ve birliğinin devamını arzu eder.

İşte bu yüzden Atatürk milliyetçiliği anlaşıldığı üzere, aynı vatan toprakları üzerinde yaşayan insanların birbirlerini sevmesi ve vatanına sahip çıkmasıdır. Her türlü iç ve dış tehlikelere karşı uyanık ve birlik içerisinde bulunduğumuz anda, Atatürk milliyetçiliği ilkesinin tam manasıyla anlaşıldığı ve hedefine ulaşmış olduğu görülecektir.

“Yurtta barış dünyada barış” diyen ulu önder Atatürk, bu sözleriyle barışın en büyük temsilcisi olduğunu da gözler önüne sermektedir.

Atatürk ilkeleri: halkçılık ilkesi, devletçilik ilkesi, laiklik ilkesi, cumhuriyetçilik ilkesi, inkılapçılık ilkesi,milliyetçilik ilkesi

Etiketler: milliyetçilik ilkesi, miliyetçilik, atatürk milliyetçiliği, atatürkün milliyetçilik ilkesi, milliyetçilik ilkesi açıklaması, atatürk ilkeleri
Eklenme: 14.11.2008
Okunma: 111996

Yorumlar

salih - 23 Aralık 2012, Pazar 11:44
Atatürk ilkelerinden biri olan milliyetçilik ilkesi vatan ve millet duygularını ön plana çıkaran özelliği ile yüzyıllar boyunca Türk milletinin vazgeçemediği bir duygunun ifadesi olarak varlığını Atatürk döneminde de hissettirmiş önemli bir ilkedir.
osman - 3 Eylül 2011, Cumartesi 19:08
türk milleti atatürk ilkeleri arasında bulunan milliyetçilik ilkesi ve bu ilkenin anlamının vatan sevgisi ile olan ilgisini çok iyi bilir
hediye - 5 Ocak 2011, Çarşamba 09:56
milliyetçilik ilkesinin özünde vatan sevgisi yatar
mercan - 25 Mart 2009, Çarşamba 11:58
vatanını en çok sevenler vatanı için en çok çalışanlardır. en büyük milliyetçilik işte budur. bizimde en büyük ilkemiz atatürk yolunda onun ilkeleri doğrultusunda yürümektir.
seniha - 23 Kasım 2008, Pazar 18:45
atatürkün milliyetçilik anlayışından gurur duyuyorum, saygılarımla...

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası