10 Kasım ile ilgili yazılar

10 Kasım Yazısı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve 10 Kasım hakkında yazdığımız bu makalemizde, Atatürk’ü anlamak ve onun izinden gitmek için yapılması gerekenleri ifade etmeye çalıştık. Sizler de duygu ve düşüncelerinizi, ifade etmek istiyorsanız, makale sonundaki yorum bölümümüzü kullanabilirsiniz. Ayrıca 10 Kasım şiirlerimize de makale sonundaki linkimizden ulaşabilirsiniz.

10 Kasım’da Atatürk’ü Anlamak

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir kurtuluş destanının en büyük kahramanı olarak sadece tarih sayfalarının derinliklerinde değil yüce Türk milletinin kalbinin tam ortasında sevgi yumağına sarılı bir halde bulunmaktadır. Atatürk’e olan sevgi ve saygımız dünya varoldukça devam edecektir. O’nun vatanı adına yapmış olduğu hizmetleri gelecek nesillerimize en iyi şekilde anlatmalı ve öğretmeliyiz. Anlatmalıyız ki çok büyük zorluklar içerisinde kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın ve kurulan cumhuriyetin değeri daha iyi anlaşılsın.

Atatürk’ü anlamak onun fikirlerini çok iyi bilerek tatbik etmekten geçer. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması bir devrin yeniden yazılmasıdır adeta. Yurdun dört bir yanı işgal altında inlerken, bağımsızlık ateşi hiçbir zaman sönmeyen Türk milletine önderlik yapan Atatürk, milletimizin esaret altında yaşamasını aklının ucundan bile geçirmeyerek, tarih sayfalarındaki, inancın zafere dönüştüğü, en büyük bağımsızlık savaşının mimarı olmayı hak etmiştir.

Atatürk’ü anlamak onun ilke ve inkılaplarını çok iyi bilmek ve uygulamak demektir. Kurulan cumhuriyetin manasını çok iyi bilmeliyiz ki cumhuriyete daha çok sahip çıkalım ve koruyalım. Atatürk’ün halkını ülke yönetiminin tek sahibi yapması, ülkenin öz kaynaklarını da milletin hizmetine vermesi, O’nu son derece, diktatörlükten uzak, vatan ve millet sevdalısı bir lider olarak karşımıza çıkarmaktadır. Kendisini Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine adayan Atatürk, hiçbir zaman şahsi menfaatini düşünmemiş, sadece milletin menfaatleri doğrultusunda hareket etmeyi yegane yol olarak görmüştür.

1938 yılından beri, her 10 Kasım, Ata’mızı kaybetmenin verdiği büyük hüznün yanında, onu daha iyi anlamanın gereğinin ortaya konulması gereken bir gün olarak ta değerlendirilmelidir. O’nun hayatını, ilkelerini ve bizden yapmamızı istediği şeyleri, bilimsel olarak ortaya koymak ve uygulamak, bizlerin birinci vazifesi olmalıdır. Atatürk devrimleri bugün bir çok ülkede örnek olarak kabul görmüş bir vaziyette ele alınmaktadır. Bağımsızlığını tam olarak kazanamamış bir çok ülkeye Atatürk devrimleri, ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Bütün bunlar Atatürk’ün evrensel bir dünya görüşünün mimarı olduğunu da göstermektedir.

Bizler her 10 Kasım’ı, bıraktığı eserlerin izinde, ülkeyi daha da ileriye götürebilmek adına neler yapılabileceğinin ortaya konulması gereken bir gün olarak görmeliyiz. 10 Kasım’ı, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere emanet ettiği bir gün olarak düşünmek, sanırım doğru bir yaklaşım olarak kabul görecektir. 10 Kasım günü, Atatürk gençliğine yakışır, ülkemizi ileriye götürebilecek her türlü proje ve çalışmaların yapıldığı, ortaya konulduğu ve desteklendiği bir etkinliğin geleneksel hale getirilmesi tavsiyesinde de bulunmak istiyorum.

Atatürk’ü her 10 Kasım’da daha iyi anlamak ve anlatmak hepimizin görevi olsun ki! Bizden sonraki nesillerimiz onu daha iyi anlasın. Şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu aziz vatanın nasıl ayakta kaldığını öğrensin ki, bayrağına ve vatan toprağına daha çok sahip çıksın. Her türlü iç ve dış düşmanlara karşı uyanık ve hazırlıklı olabilsin.

Evet, haydi şimdi! 10 Kasım’lar da O’nu daha iyi anlamaya! B.Soylu

En güzel 10 Kasım ile ilgili şiirler, 10 kasım şiirleri sayfamızda bulunmaktadır.

Etiketler: 10 kasım ile ilgili yazı, 10 kasım ile ilgili yazılar, 10 kasım yazısı, 10 kasım makalesi, 10 kasim ile ilgili makale, 10 kasım yazı, 10 kasım yazılar
Eklenme: 03.11.2009
Okunma: 154548

Yorumlar

Asiye Erbay - 1 Kasım 2013, Cuma 07:30
10 kasımla ilgili yazı yazmak ve okumak güzel bir şey. Çünkü Atatürk hakkında bizlerde kendi fikir ve düşüncelerimizi kısa olarak ta olsa insanlara iletme fırsatı buluyoruz. Özet olarak Atatürkün hayata veda ettiği 10 kasım gününde 10 kasım ile ilgili konuşma yapacak olan kişiler kısaca bu yazıdan yararlanabilir.
Fitnat Atik - 30 Ekim 2013, Çarşamba 21:32
10 Kasım ile ilgili kısa ve özet yazılar için sağ olun var olun. Bu yazılar çok güzel ve anlamlı oluyor. Atatürkü en güzel anlatan yazıların içinde en çok bunu beğendim. Kısaca her bir satırında Gazi Mustafa Kemal Atatürk gençlere güzel anlatıldığı gibi Türk gençliğinin de Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili neler yapabileceklerinden bahsedilmiş.
Sezgin - 30 Ekim 2013, Çarşamba 21:24
On Kasım ile ilgili yazılar ve makaleler içinde en anlamlı ve en güzel yazılara burada rastladım. Atatürkün ölüm yıldönümü ile ilgili yapılacak olan anma programlarında okunmak üzere hazırladığınız bu 10 kasım ile ilgili yazılar sayfasını beğendim.
Gökyay - 20 Ağustos 2013, Salı 11:43
10 kasım ile ilgili yazı ve yazılar yazılması bizlere 10 kasım ve atatürk hakkında bilgi veriyor. 10 kasımı anlatan her yazı bizlere atatürk sevgisinin önemini hatırlatıyor.
seda - 19 Ekim 2012, Cuma 21:02
onun gibi olamayız ama onun izinden onun yolundan gidebiliriz
billur gülce - 1 Nisan 2012, Pazar 10:04
10 kasım için yazılar aramaya artık gerek kalmadı buradaki yazının son derece yeterli olduğunu okuyunca anladım
merve - 10 Kasım 2011, Perşembe 18:58
keşke onu bir kere görebilseydim. 10 kasımda gözümüz yaşlı ama yinede onu çok seviyoruz..
Duygu - 5 Kasım 2011, Cumartesi 23:29
Atatürk konulu 10 kasım kompozisyon yazıları bizlere Atatürk ve vatan sevgisi aşılıyor. Bu yazıların sürekli olmasını temenni ederim.
deniz - 5 Kasım 2011, Cumartesi 20:08
10 kasım ile ilgili makaleyi çok güzel buldum biraz uzun olabilir ama gerçekten güzel çok güzel ifade edilmiş.saygılarımla.
enis - 5 Kasım 2011, Cumartesi 18:24
Buradaki 10 kasım yazı makalesi hepimizin duygu ve düşüncelerine tercüman olmuş. Atatürkle ilgili bütün yazılar da ona olan sevgimizi en güzel şekilde işte bu yazıda ki gibi ifade edelim.
mehmet - 5 Kasım 2011, Cumartesi 11:12
her zaman kalbimizdesin ATATÜRK
meltem - 3 Kasım 2011, Perşembe 23:32
10 kasım yazıları hem hüzünlü hemde Atatürk sevgisi içeriyor işte bu yüzden Türk milleti her on kasım günü hem hüzünlü hemde Atatürk sevgisini bir arada yaşıyor
serife - 2 Kasım 2011, Çarşamba 19:31
atatürkü sevgi ve saygıyla anıyoruz...
ayşenur - 25 Ekim 2011, Salı 10:52
atatürkü her 10 kasımda anmamız bizim temiz kalpli olduğumuz anlamına gelir
elif - 19 Ekim 2011, Çarşamba 20:00
atatürk hep bizim kalbimizde 10 kasımda hep atatürkü anıyoruz
orhan - 9 Kasım 2009, Pazartesi 17:33
10 kasım şiir yazı ve makaleleri ile atatürkü daha güzel anıyoruz. Atatürk ve 10 kasım yazısı yazan tüm Atatürk hayranı insanlarada şükranlarımı sunuyorum.
Tarık - 8 Kasım 2009, Pazar 12:28
En güzel 10 kasım yazısı sizin yazınız olmuş. Atatürk ün aramızdan ayrıldığı gün olan bütün 10 kasımlarda hep hüzün çöker yüreğime. Büyük önder Atatürkü saygı ile anıyorum.
zeynepnur - 4 Kasım 2009, Çarşamba 14:53
10 kasımı merakla bekliyorum ve atatürkü selamlıyorum ve sizede teşekkür ediyorum
mehmet altınsoy - 4 Kasım 2009, Çarşamba 00:57
atatürk ve 10 kasım ile ilgili yazınızı ilgi ile okudum. çok güzel ifade edilmiş bir yazı. Atatürkün fikirlerini anlamak onu gerçekten çok sevmek demektir.
kemal - 3 Kasım 2009, Salı 18:45
10 kasım ile ilgili yazı ve makalenizi oldukça güzel buldum. Fikirlerinize bende katılıyorum. Saygılarımla.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası