Atatürk ilkelerinin dayandığı temel öğe

Atatürk ilkelerinin dayandığı temel öğe “Akıl ve Bilim”dir.

Atatürk ilkeleri olan Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Laiklik, İnkılapçılık (Devrimcilik) ve Devletçilik ilkeleri tamamen akla ve mantığa uygun devrimlerdir. Atatürk, akıl ve bilimin vazgeçilmezliğini her fırsatta savunarak; “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir” demek suretiyle, bilimin insan hayatındaki büyük önemine dikkati çekmiştir.

Atatürk, akla ve mantığa uymayan işlerin yok olup gideceğini, en geçerli ve kalıcı olan işlerin bilimin ışında yapılmış işler olduğunu savunan bir ilim adamıdır aynı zamanda. Hayatın her aşamasında bilimi rehber edinen Büyük Önder, bir çok kitap yazmış bu kitaplar içerisinde olan “Geometri” kitabı ile akla ve mantığa uygun olmadığını anladığı bir çok geometri terimini değiştirerek bugün kullandığımız “açı, kare, dikdörtgen, beşgen, çevre, yarıçap” gibi kelimeleri Türkçe’mize armağan etmiştir.

Atatürk ilke ve inkılapları akla ve mantığa uygun olması sebebiyle bugün de geçerliliğini koruyan ve tüm dünyada örnek alınan ilke ve yeniliklerdir. Atatürk, kendi izinden gelmek isteyenlere de akıl ve bilimin önemini şu sözlerle vurgulamıştır; “Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar”

Aklın ve bilimin ışığında gerçekleştirilmiş olan bütün ilkelerin dayandığı temel öğe “Akıl ve Bilim”dir.

Etiketler: atatürk ilke ve inkılaplarının dayandığı temel öğe, atatürk ilkeleri temel öğe, atatürk ilkelerinin temel öğeleri, atatürk ilkelerinin temel unsurları
Eklenme: 14.11.2009
Okunma: 7443

Yorumlar

mustafa yıldız - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Atatürk ilkelerinin temel unsurları nelerdir diye merak etmiştim. Bu temel unsurların akıl ve bilim olması beni hiç şaşırtmadı. Çünkü Atatürk, herzaman aklın ve bilimin bir milleti ileriye götüreceğine inanıyordu.
jale tezel - 1 Mayıs 2010, Cumartesi 14:52
Atatürk ilkelerinin temel unsurları öğeleri akıl ve bilimdir. Akıl ve bilim kullanılmadan başarı elde edilemez.
yunus altınkaynak - 17 Kasım 2009, Salı 14:46
bütün ilkeler akıl ve bilimin ışığında atatürk tarafından gerçekleştirilmiştir. atatürk ilkelerinin tamamı akla ve mantığa uygundur. işte bu yüzden atatürk ilkeleri bir çok ülke tarafından benimsenmiş ve uygulunmıştır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası