Atatürkçü Düşünce Sistemi’nin oluşumunu hazırlayan etkenler

Atatürkçü Düşünce Sistemi’nin oluşumunu hazırlayan etkenler

Atatürkçü Düşünce Sistemi Türk milletinin ihtiyaçlarından doğmuş bir düşünce sistemidir. Temel ilkelerini Atatürk’ün belirlediği Atatürkçülük, akıl ve bilimi temel almış, milli kimliği koruyarak çağdaşlaşmayı hedeflemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’te böyle bir düşünce sisteminin oluşmasında, yaşadığı ortamın, Osmanlı döneminde vatanın ve milletin bulunduğu durum ile özünde var olan bağımsızlık duygusunun etkileri vardır.

Atatürkçü Düşünce Sistemi’nin oluşumunu hazırlayan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Atatürk’ün aile çevresi ve öğrenim hayatı
XX.Yüzyılın başlarında Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu durum
Ekonomik durum
Sosyal ve kültürel durum
Askeri durum
Bağımsızlık ihtiyacı

Etiketler: atatürk düşünce sistemi, atatürkçü düşünce sistemini hazırlayan etkenler, atatürk ve düşünce sistemi
Eklenme: 15.11.2009
Okunma: 8889

Yorumlar

Büşra Arkın - 14 Ocak 2014, Salı 00:42
atatürkçü düşünce sisteminin oluşmasında etkili olan olaylar sırasıyla sadece başlıklar halinde kısa ve öz biçimde verilmiş.
Sinan - 14 Ocak 2014, Salı 00:37
Atatürkçü düşünce sisteminin oluşmasına etki eden faktörler maddeler halinde yazılmış. Kısaca özet halinde olmasından dolayı daha kolay anlaşılıyor.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası