Eğitim alanında yapılan inkılaplar ile ilgili anı

Eğitim alanında yapılan inkılaplardan biride medreselerin kapatılmasıdır. 1926 yılında medreselerin kapatılmasından sonra, Atatürk’e zaman zaman medreselerin tekrar açılması için başvurularda bulunulmuş fakat hiçbir zaman bu teklifler Atatürk tarafından kabul görmemiştir.

Aşağıdaki anı, bu konuya güzel bir örnek teşkil etmektedir.

“Medreseler, bir daha açılmayacaktır!”

Bir defa da, Rize seyahatinde medreselerin açılması için kendisine müracaat eden hocalara, hiddet ve şiddetle ve herkesin önünde:

- Para istiyorsanız size millet yetecek kadar verecektir. Açsanız karnınızı doyuracaktır. Medreseler bir daha açılmayacaktır. Anladınız mı? diye bağırdı.

Laikliğe doğru pratik ilk adımlar atılmaya başlamıştı.

Mahmut Esat Bozkurt

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: atatürkün medreseler ile ilgili anısı, atatürk ve eğitim alanında yapılan devrimlerle igili anılar, eğitim ile ilgili anılar, inkılap anı, eğitim anı,
Eklenme: 16.11.2009
Okunma: 33265

Yorumlar

buse - 15 Kasım 2012, Perşembe 21:16
Çok güzel yenilikler yapmış Atatürkümüz Atam Her Zaman İzindeyiz
buse - 24 Aralık 2009, Perşembe 15:35
Atatürkün bence tüm anıları çok güzel
Arzu Nur - 9 Aralık 2009, Çarşamba 17:05
Atatürkün eğitim alanında bir anısı bence çok güzel...
ela - 19 Kasım 2009, Perşembe 16:47
biraz daha uzun anılar olsa daha iyi olur
Mahmut - 16 Kasım 2009, Pazartesi 17:37
Atatürkün eğitim alanında yaptığı devrimler ile ilgili güzel bir anı. Çok beğendim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası