Atatürk milliyetçiliğinin Türk toplumuna sağladığı faydalar

Atatürk milliyetçiliğinin Türk toplumuna sağladığı faydalar:

Irkçı olmayan, bireyler arasında hiçbir şekilde ayrımcılık yapmayan ve sınırlarımız içerisinde yaşayan herkesi Türk sayan Atatürk milliyetçiliği, Kurtuluş Savaşı sırasında tüm toplumu birlik ve beraberlik içerisinde tutmuştur. Türk olma bilincini veren Atatürk milliyetçiliğinin sağlamış olduğu bu birlik ve beraberlik sayesinde, Türk halkı yurdunu düşman işgalinden kurtarabilmiştir.

Uygarlığı ve kültürü birbirinden ayırmayan Atatürk, çağdaş uygarlığı aşmayı hedeflediği için kültürümüz her alanda ilerlemiştir. Atatürk milliyetçiliği, insana büyük önem vermekle beraber, başka uluslarla hiçbir çatışma yaşamaksızın Türk ulusunun her alanda çağdaşlaşmasını amaç edinmiş bir milliyetçilik anlayışıdır.

Milli değerleri çağdaş değerlerle kaynaştırma döneminde milli devlet ilkesi hakim olmuş, böylece Türk ulusu çağdaş, siyasal, toplumsal ve hukuksal kuralları kolayca benimsemiş ve uygulamıştır. Böylelikle, Atatürk milliyetçiliği, milletin oluşumunda kültür ve tarih birliğini öne çıkardığı için milli kültürün gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur.

Bütün yurttaşlarımızı Türk saydığı için hiçbir kişiyi dışlamayan Atatürk milliyetçiliği, barış içerisinde toplumsal kalkınmamızın temeli olmuştur.

Atatürk milliyetçiliği, Türk milletini milli birlik ve beraberlik içerisinde tuttuğundan dolayı dış tehlikelere karşı milletimizi güçlü bir vaziyette tutmaktadır. Her ne sebeple olursa olsun, milletin bölünmesine ve parçalanmasına karşı olan Atatürk milliyetçiliği, vatanın bütünlüğünü ve bağımsızlığını her şeyin üstünde tutar.

Etiketler: atatürk milliyetçiliği ve türk toplumuna faydaları, atatürkün milliyetçiliği ve faydaları,
Eklenme: 17.11.2009
Okunma: 11241

Yorumlar

kaan - 31 Mayıs 2011, Salı 20:09
milliyetçiliğin türk toplumuna sağladığı yararlar hakkında oldukça bilgi sahibi oldum
bersu - 10 Aralık 2009, Perşembe 18:57
bütün bu inkilapları Atatürke borçluyuz
ali ercan - 18 Kasım 2009, Çarşamba 09:17
milliyetçilik ilkesinin türk toplumuna sağladığı faydalar içerisinde en önemlisi vatanımızı çok sevmemizi sağlamasıdır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası