Devletçilik ilkesinin Türk toplumuna sağladığı faydalar

Devletçilik ilkesinin Türk toplumuna sağladığı faydalar:

Türkiye, 1931 yılından başlayarak uygulamaya konulan devletçilik ilkesi ile ilk kez planlı bir ekonomiye geçiş yaptı. Kısa sürede, özellikle sanayileşme konusunda önemli yatırımlar gerçekleştirildi. Ekonomik kalkınmada, bölgeler arası farklılıkların giderilmesi hususunda önemli gelişmeler sağladı.

Devletçilik ilkesinin uygulanması ile ulaşım ve haberleşme alanlarında büyük aşamalar kaydedilmiş, bu sayede Türk toplumunun sosyal alanda gelişme göstermesi sağlanmıştır. Cumhuriyetle birlikte devlet, sanatın gelişmesiyle de yakından ilgilenmiş, Türk milletinin kültürel alanda gelişmesine ortam sağlamak için, devlet tiyatroları, müzeler ve sanat galerileri açılmıştır.

Etiketler: devletçilik ilkesinin türk milletine sağladığı faydalar, devletçilik ilkesinin faydaları,
Eklenme: 17.11.2009
Okunma: 8511

Yorumlar

sinan - 30 Mart 2012, Cuma 11:05
devletçilik ilkesinin türk milletine sağladığı faydalar hakkında kısa ve özet bir yazı olmuş beğendim
lale - 31 Mayıs 2011, Salı 20:04
bu makalede devletçilik ilkesinin türk toplumuna sağladığı yararlar çok güzel ifade edilmiş
raziye aydın - 18 Kasım 2009, Çarşamba 09:18
Türk milli ekonomisinin gelişmesinin sağlanması çalışmaları devletçiliğin türk toplumuna sağladığı faydalar arasındadır.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası