Halkçılık ilkesinin Türk toplumuna sağladığı faydalar

Halkçılık ilkesinin Türk toplumuna sağladığı faydalar:

Atatürk, Milli Mücadele’yi millete mal ederek halkın desteği ile zafere ulaşmıştır. Atatürkçü Düşünce Sistemi içerisinde halkçılık, Milli Mücadele’nin başlangıcından itibaren en çok önem verilen ilke olmuştur. Cumhuriyetimizin de temel ilkelerinden biri olan halkçılık ilkesi ile milli egemenlik tam olarak gerçekleşmiş, demokrasi de yerleşme olanağını bulmuştur.

Haçlılık ilkesi hem devlete hem de topluma ekonomik alanda yükümlülükler getirir. Bu yükümlülüklere göre devlet, vatandaşın ekonomik sorunlarını çözmek, onun yaşam seviyesini yükseltmek, toplumsal dayanışma ve iş bölümü içinde vatandaşın çalışmasını sağlayacak önlemler almak zorundadır. Topluma düşen görev ise, daha çok çalışarak ülke ekonomisinin güçlenmesine katkıda bulunmaktır.

Halkçılık ilkesi ile Türk toplumu, yönetime katılma hakkına, devletin olanaklarından eşit olarak yararlanma, yasalar karşısında eşitliğe ve haksızlıkla mücadele ederek, haklarını elde etme olanağına kavuştu. Vatandaşların her türlü hak arama yolları anayasa ile güvence altına alındı. Bütün bunların yanında Aşar vergisinin kaldırılması, sağlık alanında yapılan hizmetler ve köylüye tarım konusunda sağlanan olanaklar, halkçılığın Türk toplumuna sağladığı yararlar olmuştur. Halkçılık ilkesi, iç barışında sağlanmasında önemli rol oynayan bir ilkedir.

Etiketler: halkçılığın türk milletine sağladığı faydalar, halkçılık ilkesi ve topluma sağladığı faydaları, halkçılık faydaları, halkçılık ilkesi faydası,
Eklenme: 18.11.2009
Okunma: 10081

Yorumlar

ekin - 30 Mart 2012, Cuma 11:01
halkçılık ilkesinin türk milletine sağladığı yararlar için yazdığınız bu bilgi verici yazı sayesinde çok şey öğrendim
pelin - 31 Mayıs 2011, Salı 20:05
okuduğuma göre halkçılık ilkesinin türk toplumuna sağladığı yararlar saymakla bitmiyor

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası